31.5 C
Chicago
czwartek, 13 czerwca, 2024

Spektakl „Cezary idzie na wojnę” w Nowym Jorku

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Vaclav Havel Library Foundation, BBLA, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Culture.pl oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku prezentują nowojorską premierę spektaklu Komuny// Warszawa „Cezary idzie na wojnę” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, która odbędzie się podczas drugiej edycji festiwalu poświęconemu pamięci Vaclava Havla “Rehearsal for Truth”. Głównymi organizatorami festiwalu są The Vaclav Havel Library Foundation (VHLF) and Bohemian Benevolent & Literary Association (BBLA). Podczas festiwalu będzie można zobaczyć także: Protest/Debt – Teatr Svanda (Czechy), Scale 1:5 – HoPPart (Węgry), Eve of Retirement – Teatr Astorka Korzo’90 (Słowacja).

Spektakl „Cezary idzie na wojnę” to biografia reżysera rozpisana na czterech aktorów i pianistkę, w którym „Popołudnie fauna” Niżyńskiego spotyka się z pieśnią Moniuszki w męskiej przebieralni, ćwiczenia aerobowe z wojenną symfonią Szostakowicza, a wspomnienie decyzji komisji poborowej sprzed lat staje się impulsem do uruchomienia campowej rewii performatywnej. Jest to powieść o wyprawie na przedwojnie mitologicznego, wielogłowego bohatera o tym samym imieniu i nazwisku, co reżyser spektaklu i o wojnie, jaką wypowiada on widmom wojny.

Spektakl w ramach cyklu „Przed wojną/Wojna/Po wojnie” Komuny// Warszawa, opisującego permanentny stan, w jakim znajduje się świat. Wojny mogą być zbrojne i psychologiczne, zamorskie i domowe, międzynarodowe i rodzinne. Impulsem, który skłonił K//W do zajęcia się tą tematyką, był ciąg ponurych wydarzeń z ostatnich lat: wojna na Ukrainie i Bliskim Wschodzie – Brexit – wygrana Trumpa. Coraz częściej pojawia się myśl, że wojna w Europie może przestać być historią. Stąd potrzeba zadania pytań o to: Czy jesteśmy przygotowani do wojny? Czy pamięć o wojnie ułatwia podtrzymanie pokoju? Czy wojna może być sprawiedliwa? Czy polityki historyczne otwierają rany i zbroją społeczeństwa do walki?
K//W będzie opowiadać o wojnie i wojnach – w ich różnych kontekstach i odsłonach, z naciskiem jednak na ich realny – nieheroiczny i osobisty – wymiar. Podejście K//W jest czysto pragmatyczne – skupione na praktyce i cenie przetrwania.

Reżyseria: Cezary Tomaszewski

Obsada: Michał Dembiński, Weronika Krówka, Oskar Malinowski, Szymon Dobosik, Mikołaj Karczewski, Łukasz Stawarczyk
Realizatorzy: Agnieszka Klepacka, Maciej Chorąży, Antoni Grałek, Justyna Wąsik, Klaudia Hartung-Wójciak
Produkcja: Komuna// Warszawa

Sobota, 29 września, 2018, godz. 19:30

Bohemian National Hall
321 East 73rd Street, 4th Floor
New York, NY 10021

Wstęp darmowy. Liczba miejsc ograniczona – decyduje kolejność przyjścia.

Rezerwacji można dokonać na stronie:

https://www.eventbrite.com/e/rehearsal-for-truth-cezary-goes-to-war-cezary-idzie-na-wojne-free-tickets-47700067185 Przedstawienie odbędzie się po polsku z angielskimi napisami.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520