HomePOLSKA

Specustawa o walce ze skutkami COVID-19 nie dla wszystkich deweloperów

Specustawa o walce ze skutkami COVID-19 nie dla wszystkich deweloperów

Developerzy z całego kraju wykorzystali możliwości, które dała im rządowa tarcza antykryzysowa, i zgłosili budowy osiedli mieszkaniowych na terenach, na których wcześniej nie mogli wbić nawet łopaty. Zrobili to zgodnie z prawem w myśl przepisów specustawy o walce ze skutkami COVID-19. 
- Takich developerów są setki – donosi portal Money.pl.

Portal cytuje developera z Podkarpacia, który rozpoczął właśnie budowę osiedla tanich domów. Jak przyznaje, podobnych przykładów tylko w tym województwie jest kilkanaście. W tym samym czasie, na identycznych zasadach, inwestycje w Starych Babicach rozpoczął warszawski developer Sawa Solec Residence, który na terenie dawnej bazy wojskowej chce wybudować 15 domków jednorodzinnych. Budynki przez cały okres pandemii koronawirusa mają pełnić rolę miejsc czasowego pobytu, a gdy ta ustanie, będą służyć osobom poszkodowanym w wyniku recesji gospodarczej jako tanie mieszkania.

 

Wszystkie podobne inwestycje w Polsce przeszły bez echa i z błogosławieństwem urzędników, oprócz tej jednej. Specustawa, która obowiązywała do 5 września br., wyłączyła prawo budowlane, o ile dana inwestycja przeciwdziałała społeczno-gospodarczym skutkom choroby COVID-19. Developerzy, którzy do tej pory nie mogli rozpocząć swoich inwestycji, m.in. dlatego, że nie były zgodne z miejscowym planem, skorzystali z tej możliwości i zmienili ich przeznaczenie powołując się na walkę z koronawirusem.

 

W artykule redakcja cytuje odpowiedź prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości, Bartłomieja Druzińskiego, w której czytamy, że „KZN wyraża poparcie dla każdego przejawu działalności gospodarczej prowadzącej do budowy mieszkań na wynajem o relatywnie niskim czynszu, wpisującej się w czynności związane ze zwalczaniem skutków społeczno-gospodarczych wywołanych chorobą COVID-19”. Prawnik, cytowany przez Money.pl, dodaje że w tej samej tarczy znalazły się też zapisy, które umożliwiają o wiele łatwiejsze stawianie anten telefonii komórkowej, wystarczy do tego jedynie zgłoszenie.

 

Można je wieszać nawet na budynkach zabytkowych. Specustawa nie reguluje jakie inwestycje mają charakter antycovidowy i który urząd miałby ocenić, czy są zgodne z zamysłem ustawodawcy. Polski Związek Firm Deweloperskich w specjalnym stanowisku odciął się od developerów, którzy zrealizowali swoje inwestycje na obszarach, na których standardowe przepisy uniemożliwiały im budowę.

 

W Krakowie, Tarnowskich Górach i Białymstoku prace już ruszyły, w Starych Babicach developer uporządkował teren, ale starostwo powiatu próbuje inwestycje zatrzymać. Jeśli się uda i inwestycja zostanie zablokowana, to co z pozostałą setką developerów, o których pisze portal Money.pl? To pytanie pozostaje na razie bez odpowiedzi.

 

Anna Nagel aip

COMMENTS