21.8 C
Chicago
sobota, 25 maja, 2024

Specjaliści radzą: Badania genetyczne wykonujmy na zlecenie lekarza

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Specjaliści radzą, by badania genetyczne wykonywać na zlecenie lekarza, który zinterpretuje wyniki.

Coraz więcej dostępnych jest testów umożliwiających ocenę predyspozycji genetycznej do wystąpienia niektórych chorób. Oferują je komercyjne laboratoria a w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia badania można wykonać w poradniach genetycznych przy dużych ośrodkach onkologicznych.
Doktor Marek Bodzioch – specjalista genetyki klinicznej podkreśla, że większość nowotworów powstaje przy współistnieniu czynników genetycznych i środowiskowych.
Wśród chorób nowotworowych, przy których występuje silne podłoże genetyczne, wymienił rak piersi, jajnika, jelita grubego czu przewodu pokarmowego. Jednocześnie podkreślił, że te przypadki, gdzie jest bardzo duże obciążenie genetyczne nowotworów, stanowią zaledwie pewien odsetek zachorowań. Na przykład, w raku piersi i jajnika przyjmuje się, że jest to 15 procent wszystkich zachorowań, gdzie to ryzyko jest dużo większe ze względu na wrodzone skłonności.
Przy podjęciu decyzji o wykonaniu badań genetycznych najlepiej konsultować się z lekarzem genetykiem, onkologiem lub lekarzem rodzinnym.

Góra, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520