HomeŚwiatCiekawostki

Spacer w przestrzeni kosmicznej pierwszego Brytyjczyka w historii o mało nie zakończył się tragicznie

Spacer w przestrzeni kosmicznej pierwszego Brytyjczyka w historii o mało nie zakończył się tragicznie

Brytyjski kosmonauta Tim Peake przeszedł do historii – w piątek, jako pierwszy Brytyjczyk, spacerował w przestrzeni kosmicznej. Ze względów bezpieczeństwa spacer musiał zostać jednak przerwany.
Tim Peake oraz astronauta NASA, Amerykanin Tim Kopra, opuścili Międzynarodową Stację Kosmiczną o godzinie 14 polskiego czasu, aby naprawić usterkę w zespole napędowym na zewnątrz stacji. Planowany spacer, w którym po raz pierwszy w historii brał udział brytyjski austronauta miał, zgodnie z planem, trwać 6,5 godziny. NASA przerwała jednak pobyt Peake’a i Kopry w przestrzeni kosmicznej po czterech godzinach.
Powodem przedwczesnego zakończenia spaceru była woda, którą Kopra, doświadczony astronauta który już dwukrotnie był w Kosmosie, zauważył w swoim hełmie. Jak podaje “Independent”, NASA podejrzewa, że to mały przeciek rurki z wodą, która znajduje się wewnątrz skafandra i chłodzi ciało atronauty. Kopra powiedział bowiem, że woda w hełmie jest lodowata. Po przedwczesnym i bezpiecznym powrocie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej astronauci zrobili swoim skafandrom zdjęcia i przesłali je NASA do analizy. Naprawa na zewnątrz stacji zostanie dokończona w innym terminie – usterka nie zagraża bowiem życiu pięciu astronautów, którzy znajdują się w MSK.
NASA musi przestrzegać zaostrzonych reguł bezpieczeństwa po niebezpiecznej sytuacji, do której doszło w czerwcu 2013 r. Włoski astronauta Luca Parmitano także miał wtedy wyciek wody podczas swojego spaceru w Kosmosie. Mężczyzna ledwo uszedł z życiem, ponieważ woda uniemożliwiała mu widzenie – pozostali kosmonauci musieli eskortować Włocha z powrotem do stacji.

COMMENTS