HomeŚwiat

Soros zwiększa finansowanie dla organizacji sprzeciwiającej się Brexitowi

Soros zwiększa finansowanie dla organizacji sprzeciwiającej się Brexitowi

George Soros zwiększa finansowanie dla organizacji sprzeciwiającej się Brexitowi. Jak tłumaczy, to konsekwencja krytyki, jaka w zeszłym roku spłynęła na niego ze strony części prawicowej prasy na Wyspach. Dodatkowe sto tysięcy funtów zwiększy całkowite wsparcie dla organizacji Best for Britain do poziomu pół miliona funtów.
Amerykański biznesmen od początku nie kryje swojej opinii na temat Brexitu. Przekonuje, że jest to tragiczna pomyłka, która osłabi znaczenie międzynarodowe Wielkiej Brytanii. “Cieszę się, że stawię czoła tym, którzy próbowali użyć kampanii oszczerstw, zamiast argumentów” – mówi Soros Guardianowi. To aluzja do zeszłotygodniowego tekstu w Daily Telegraph informującego o “sekretnym spisku” mającym cofnąć Brexit, a także do dużego artykułu tabloidu Daily Mail, zatytułowanego “Spadaj, Soros, zabieraj swoje skażone pieniądze”. Część lewicowych komentatorów dopatrzyła się w tej retoryce akcentów antysemickich.
Wśród wielu Brytyjczyków biznesmen wzbudza kontrowersje, bo zarobił fortunę spekulując na kursie funta i sprawiając, że Wlk. Brytania musiała opuścić Mechanizm Kursów Walutowych stanowiący wstępną formę wdrażania euro. Było to odebrane jako polityczna i gospodarcza porażka administracji premiera Johna Majora. Tymczasem krytyczne publikacje części mediów zrobiły organizacji Best for Britain reklamę. Od ostatniej środy pieniądze na fundację wpłaciło 1300 ludzi.
W sumie wsparcie Fundacji na rzecz Otwartego Społeczeństwa dla brytyjskich organizacji, w różnym stopniu deklarujących swą prounijność, lub też preferencję dla miękkiego Brexitu, wynosi około ośmiuset tysięcy funtów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/sk

COMMENTS