HomeŚwiat

Sondaż: Brytyjczycy chcą drugiego referendum ws. Brexitu

Sondaż: Brytyjczycy chcą drugiego referendum ws. Brexitu

Zdecydowana większość Brytyjczków chciałaby drugiego referendum ws. Brexitu. większość – choć nieznaczna – zagłosowałaby w nim za cofnięciem decyzji o wyjściu ze Wspólnoty. Tak wynika z sondażu publikowanego dziś przez dziennik Guardian.

Ideę drugiego referendum popiera 47% badanych. 34% jest przeciwnego zdania. Uważa, że kwestia jest już zamknięta. Reszta się waha.
Gdyby referendum numer dwa się odbyło i gdyby wyniki sondażu się sprawdziły, rząd musiałby zlikwidowac ministerstwo ds. Brexitu, bo Brytyjczycy powiedzieliby, że chcą jednak, by Zjednoczone Królestwo pozostało jednak częścią Wspólnoty. To opcja preferowana przez 51% badanych, 49% jest za utrzymaniem decyzji o wyjściu z UE.
Według sondażu, przygotowanego przez pracownię ICM, najbardziej euroentuzjastyczni okazują się Szkoci. 63% pytanych chce pozostać w Unii. Angielskie tak rozbrzmiewa mniej zdecydowanie – to tylko 51%. Największe poparcie dla Unii jest wśród studentów (65%). Najmniejsze (34%) – pośród emerytów. Wyborcy lewicy są bardziej prounijni niż wyborcy konserwatywni. Za pozostaniem w Unii głosowałoby niemal 2/3 sympatyków Partii Pracy i
niespełna 1/3 zwolenników Konserwatystów.
Guardian przypomina, że podobne wyniki przyniosła większość badań przed pierwszym głosowaniem. Wtedy pracownie sondażowe źle dobrały próbki. W rzeczyiwtości poziom eurosceptyzmu okazał się wyższy, a kraj wstąpił na drogę Brexitu. Obecnie rząd wyklucza ideę drugiego referendum, choć część polityków opozycji argumentuje, że Brytyjczycy powinni dostać szansę przyjrzenia się ostatecznej umowie z Unią ws. “rozwodu” i kształtu przyszłych stosunków.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/zr

COMMENTS