HomePOLSKA

Solidarność odcina się od zaproszenia papieża na obchody 40. rocznicy zawarcia Porozumień Sierpniowych

Solidarność odcina się od zaproszenia papieża na obchody 40. rocznicy zawarcia Porozumień Sierpniowych

– Od zapraszania na urodziny NSZZ „Solidarność” jest… NSZZ „Solidarność” – tak zaproszenie papieża Franciszka na obchody 40. rocznicy zawarcia Porozumień Sierpniowych, złożone przez prezydent Gdańska, komentują przedstawiciele związku. Aleksandra Dulkiewicz przebywała w Rzymie w tym samym dniu, w którym odbywała się prywatna audiencja papieża z prezydium NSZZ „Solidarność”.

Jak przekazał nam jej zastępca, do Rzymu prezydent Aleksandra Dulkiewicz wybrała się w związku z otrzymanym zaproszeniem na targi książki przez jeden z włoskich magazynów. O swoim spotkaniu z papieżem Franciszkiem poinformowała w środę, 4 grudnia, za pośrednictwem mediów społecznościowych. – Wzruszające spotkanie z Papieżem Franciszkiem po audiencji generalnej. Zaproszenie do Gdańska na 40 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych wręczone i przyjęte życzliwie – napisała na Twitterze Dulkiewicz. Do wpisu dołączyła zdjęcie, na którym podaje sobie dłonie z papieżem Franciszkiem na Placu Świętego Piotra. [polecane]19507813[/polecane] – Bardzo chcielibyśmy gościć Waszą Świątobliwość w naszym mieście! Gdańsk odegrał wielką rolę w wydarzeniach XX wieku.

 

Tutaj, na Westerplatte, strzały z pancernika „Schleswig-Holstein” zapoczątkowały jedną z najstraszliwszych wojen – II wojnę światową. Tutaj też narodziła się Solidarność, największy ruch pokojowej, zwycięskiej rewolucji w Europie, który do dziś pozostaje wzorem dla wielu ruchów społecznego sprzeciwu. Nieodżałowany Jan Paweł II mówił: Światło idzie z Gdańska! – napisała w przekazanym zaproszeniu prezydent Gdańska. Tego samego dnia na osobistej audiencji u papieża Franciszka było obecne prezydium NSZZ „Solidarność” wraz z przedstawicielami Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem „Solidarności”.

 

Od zaproszenia prezydent Gdańska związek się jednak odcina. – W związku z rozpowszechnianiem przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz informacji o spotkaniu z Papieżem Franciszkiem i zaproszeniem Jego Świętobliwości na rocznicę podpisania porozumień sierpniowych informujemy, że nie ma to żadnego związku z odbywającą się tego dnia audiencją prywatną Papieża z Prezydium NSZZ „Solidarność” oraz z przedstawicielami Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem „Solidarności” – informuje w specjalnym oświadczeniu dla mediów rzecznik przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy, Marek Lewandowski.

 

– Podziękowałem Ojcu Świętemu za spotkanie, że jako władze Solidarności mogliśmy się z nim zobaczyć. Podziękowałem za naszego patrona, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę, a także za to, że wspólnie z Uniwersytetem Jana Pawła II w Krakowie i arcybiskupem Markiem Jędraszewskim mogliśmy stworzyć Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Prosiłem Ojca Świętego o błogosławieństwo dla ludzi pracy w Polsce, dla całej Solidarności. Również dla górników i ich rodzin, bo dzisiaj mamy święto św. Barbary – relacjonował prywatną audiencję u Ojca Świętego Piotr Duda.

 

aip

COMMENTS