HomePOLSKA

W sobotę Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W sobotę Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Państwowe Muzeum na Majdanku organizuje obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W sobotę o godz. 11 w Państwowym Muzeum na Majdanku odbędzie się prezentacja „Opowieści ukryte w przedmiotach”. Po niej będzie możliwość zwiedzania z przewodnikiem teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego.

 

W ramach prezentacji „Opowieści ukryte w przedmiotach” pokazane zostaną zdjęcia opasek z Gwiazdą Dawida, modlitewników, naszywek bagażowych, zegarków oraz zwojów Tory – materialne świadectwa życia Żydów, ofiar Holokaustu. To często osobiste przedmioty, niekiedy wiemy, do kogo należały. – Wśród pamiątek jest modlitewnik z odręcznymi zapiskami rachunków.

Należał do Josefa Kulki z Rumunii. Tefilin (przedmioty modlitewne, dwa pudełeczka z fragmentami Tory w środku dop. red.) z założenia był używany przez jedną osobę – mówi Agnieszka Mierzwa z Państwowego Muzeum na Majdanku. W zbiorach tej instytucji muzealnej są również obiekty odkryte w czasie badań archeologicznych prowadzonych na terenie dawnego obozu zagłady w Sobiborze.

Wśród nich są zawieszki z nazwiskami Żydów wywiezionych przez Niemców na śmierć w tym miejscu. W piątek w Państwowym Muzeum na Majdanku zostały zorganizowane warsztaty edukacyjne. Wymiar symbolu miało zapalenie zniczy przy Pomniku-Bramie. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzimy w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

MS aipCOMMENTS