Sobolewski: KE i PE próbują nielegalnie ingerować w proces ustawodawczy w Polsce

Sobolewski: KE i PE próbują nielegalnie ingerować w proces ustawodawczy w Polsce

Poseł PiS Krzysztof Sobolewski powiedział, że Komisja Europejska i Parlament Europejski próbują nielegalnie ingerować w proces ustawodawczy w Polsce. W Polskim Radiu 24 odniósł się w ten sposób do rezolucji PE dotyczącej praworządności w Polsce i wniosku KE w sprawie zawieszenia działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Zdaniem Krzysztofa Sobolewskiego, organy unijne inaczej traktują kraje nowej i starej UE. “Nawet we wniosku Komisji Europejskie, który wpłynął do TSUE, jest napisane, że takie same rozwiązania funkcjonują w krajach . Organy unijne obawiają się o praworządność w Polsce, mimo że wprowadzamy takie same mechanizmy prawne, jakie funkcjonują w Niemczech czy we Francji” – mówił Krzysztof Sobolewski. Poseł PiS ocenił, że takie działanie jest przykładem hipokryzji i schizofrenii Unii Europejskiej.

Krzysztof Sobolewski mówił, że w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN należy zaczekać na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak przypomniał, TSUE w listopadzie już raz orzekł, że nie będzie ingerował w polski system ustawodawczy.

TSUE w listopadzie ubiegłego roku rozpatrywał pytania prejudycjalne zadane przez Izbę Pracy Sądu Najwyższego dotyczące niezależności nowej Izby Dyscyplinarnej. Trybunał orzekł wtedy, że to polski Sąd Najwyższy ma badać tę sprawę.

IAR/PR24/mk/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0