SMS za 12 tysięcy złotych

SMS za 12 tysięcy złotych

Pani Kinga odebrała wiadomość SMS, że ma dług i musi zapłacić 1,47 zł. Wykonała przelew. To był błąd.

– Dostałam SMS, aby zapłacić 1,47 zł. Pomyślałam, że to nieuregulowany dług. Weszłam na podany adres www i zapłaciłam 1,47 zł poprzez płatności online PayU. Wtedy się zaczęło… – mówi pani Kinga, mieszkanka jednej z miejscowości gminy Bircza w powiecie przemyskim. – Zostałam okradziona z konta w banku Santander na 12 tys. zł. Ktoś przejął mój telefon, nie mam pojęcia jak zmienił sobie limity w banku i ukradł pieniądze. Jestem współwłaścicielką konta mojej mamy to właśnie z tego konta zniknęło 2900 euro. Ktoś przewalutował na moje konto po czym zrobił przelew do siebie – relacjonuje. – Bank umywa ręce i mówi, że to sprawa dla policji. Przyjęli tylko reklamację. To niepoważne, bo ludzie powierzają bankowi pieniądze myśląc, że są bezpieczne a tu nagle okazuje się, że jak ktoś zostanie okradziony oni nic nie mogą zrobić – mówi kobieta.

 

Jak to możliwe, że z konta zniknęło 12 tys. zł

 

Oto prawdopodobny scenariusz. Po wejściu na stronę internetową podaną w SMS, ukazał się fałszywy panel do szybkich płatności. Ofiara, po wybraniu banku, jest przekierowana na jego panel logowania, ale nie w poprawnej domenie banku a w fałszywej. Po podaniu danych dostępowych zobaczy fałszywą formatkę przelewu. Jeśli zleci ten przelew, to otrzyma wiadomość SMS potrzebną do autoryzacji przelewu. Jeśli ofiara przepisze kod z SMS i nie zorientuje się, że operacja dotyczy czegoś innego niż autoryzowanie przelewu, to przekaże przestępcom kod do autoryzacji operacji dodania zaufanego odbiorcy. W tym momencie przestępcy będą w stanie wytransferować wszystkie pieniądze z konta ofiary szybkimi przelewami na numer rachunku „zaufanego odbiorcy”, którego sami, dzięki nieuwadze ofiary, byli w stanie dodać do jej konta. Policjanci z Przemyśla przyjęli zgłoszenie od pani Kingi. – Wszczęte zostało dochodzenie w sprawie oszustwa komputerowego. Grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności – powiedział podkom. Damian Brzyski z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu.

 

Fałszywe faktury

 

W ostatnim czasie ponownie możemy zaobserwować masowe rozsyłanie wirusów pod postacią faktur, wezwań do zapłaty czy innych informacji związanych z finansami. Jest to o tyle groźne zjawisko, iż po otwarciu załącznika niby nic się nie dzieje, ale wirus, który się aktywuje może odszyfrować wasze hasła zapisane w przeglądarkach. Czujność powinny wzbudzać także błędy czy niezręczności językowe. Takie ataki są często przeprowadzane przez zagraniczne grupy przestępcze, które korzystają z dostępnych w internecie translatorów. Jeśli cokolwiek brzmi nienaturalnie, „nie po polsku”, warto zachować ostrożność i zweryfikować nadawcę wiadomości. Jeśli w treści e-maila pojawiają się takie dane, jak numer klienta, należy sprawdzić ich poprawność – przestępcy zazwyczaj nie znają numerów klientów, generują je automatycznie. Policjanci nie dysponują precyzyjnymi statystykami oszustw metodą przez SMS, czy e-maila. – Ustalenie sprawcy jest możliwe, niektóre sprawy są dość proste, inne o wiele bardziej skomplikowane. Wszystko zależy od sposobu, w jaki działa sprawca, jakimi narzędziami informatycznymi się posługuje. To determinuje nasze działania – mówi nadkom. Marta Tabasz Rygiel, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie. – Sprawcy trudno w pełni zachować anonimowość, bowiem wyłudzone pieniądze muszą trafić na czyjeś konto, ktoś musi wynająć usługę np. SMS Premium. Oczywiście nie możemy zdradzać jakimi metodami się posługujemy, żeby zidentyfikować sprawcę – dodaje policjantka. Funkcjonariusze apelują, aby nie klikać w linki w SMS lub e-mail i w ten sposób dokonywać płatności. Warto wcześniej sprawdzić czy firma, instytucja w ten sposób komunikuje się z klientami.

 

Ustaw limity na transakcje w swoim banku

 

Ważne jest, aby mieć poprawnie ustawione limity dzienne na przelewy (czyli jak najniższe). Dzięki limitom przestępca nie wyprowadzi więcej niż wartość limitu. Złodziej może oczywiście próbować podnieść limit, ale to dodatkowy krok.

 

AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0