HomeŚwiat

Śmiertelny przypadek wirusa Eboli w Liberii

Śmiertelny przypadek wirusa Eboli w Liberii

Testy laboratoryjne potwierdziły nowy przypadek zachorowania i śmierci kobiety z powodu zarażenia wirusem Eboli w Liberii. 30-letnia pacjentka zmarła 31 marca w szpitalu w Monrovii, stolicy kraju – informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Jak informuje WHO w specjalnym komunikacie, ministerstwo zdrowia Liberii, a także WHO i agencje partnerskie wysłały zespół specjalistów do osady na przedmieściach Monrovii, gdzie mieszkała zarażona kobieta. Lekarze z kliniki, do której trafiła kontaktują się również z jej rodziną i innymi osobami, które mogły mieć kontakt z chorą.

– “Ten ostatni przypadek oznacza trzeci nawrót zarazy Eboli od 9 maja 2015 roku, kiedy ogłoszono wybuch epidemii. Wcześniejszy nawrót wirusa nastąpił w listopadzie 2015 roku i skończył się 14 stycznia 2016 r. Sąsiednia Gwinea również zareagowała na szereg przypadków zarażenia wirusem Eboli w południowej prefekturze Nzérékoré” – głosi oświadczenie WHO.

Wcześniej WHO ogłosiło, że w Zachodniej Afryce nie występuje już epidemia Eboli, nadal jednak uważa, że powinny być utrzymywane w pogotowiu zespoły szybkiego reagowania na wypadek pojawienia się przypadków zakażenia wirusem. Zdaniem ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia w następnych miesiącach również są spodziewane kolejne przypadki zachorowań, gdyż wirus mógł przetrwać w organizmach niektórych osób, które przeżyły epidemię.

– “WHO utrzymuje w regionie blisko tysiąc doświadczonych osób, które mogą zaregaować w razie potrzeby” – głosi oświadczenie WHO.

COMMENTS