Służby sanitarne sprawdzają pasażerów wracających z Chin. Służby Lotniska Chopina w Warszawie nieustannie monitorują sytuację

Służby sanitarne sprawdzają pasażerów wracających z Chin. Służby Lotniska Chopina w Warszawie nieustannie monitorują sytuację

Główny Inspektorat Sanitarny odradza w związku z epidemią koronawirusa w Chinach wyjazdy do Azji Południowo-Wschodniej. Podróżni wracający z Chin do Polski są objęci dodatkowymi procedurami bezpieczeństwa.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar wyjaśnił Informacyjnej Agencji Radiowej, że po wylądowaniu pasażerowie będą musieli wypełnić tak zwaną kartę lokalizacji i podać w niej swój adres zamieszkania lub miejsce, w którym będą przebywać w najbliższym czasie. Przez dwa tygodnie będą się z nimi kontaktować pracownicy inspekcji sanitarnej by dowiedzieć się, czy nie wystąpiły u nich objawy, mogące wskazywać na zarażenie się wirusem. Jeśli takie symptomy się pojawią, zostaną oni skierowani do najbliższego szpitala zakaźnego. Jan Bondar dodał, że pasażerowie, którzy już mają symptomy choroby, będą wstępnie badani przez lekarzy lotniskowych.
Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, by nie podróżować do Azji Południowo-Wschodniej. Osoby, które już są w Chinach, powinny natomiast unikać miejsc zatłoczonych i bezwzględnie stosować się do zasad higieny.

Do tej pory wywołujący ostre zapalenie płuc koronawirus zabił 41 osób. Jest też ponad 1300 zarażonych. Zarażenia wirusem odnotowano już między innymi we Francji, w Australii, Japonii, Malezji, Korei Południowej, Tajlandii, Hongkongu i na Tajwanie.

 

*

 

Służby Lotniska Chopina w Warszawie nieustannie monitorują sytuację i śledzą komunikaty na temat epidemii koronawirusa w Chinach.

Lotnisko współpracuje na bieżąco między innymi z Głównym Inspektorem Sanitarnym i z Graniczną Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Piotr Rudzki, rzecznik warszawskiego portu lotniczego, zapewnia, że sytuacja jest monitorowana na bieżąco. Pasażerowie przybywający z Chin otrzymują specjalne formularze lokalizacyjne. “Pasażerowie mogą tam znaleźć więcej informacji. Te formularze, w sytuacji gdyby doszło do zakażenia, pozwalają nam również skontaktować się z wszystkimi pasażerami, którzy uczestniczą w danym locie” – tłumaczy rzecznik lotniska. Osoby, które wykazują objawy chorobowe, są badane przez personel medyczny lotniska. “To są działania prewencyjne, ponieważ na terenie Polski nie ma obecnie zagrożenia zarażenia tym wirusem” – zapewnia Piotr Rudzki. Służby lotniska zapewniają, że stosują się do zaleceń europejskich i światowych organizacji, zajmujących się ochroną zdrowia.

W Chinach koronawirusem z Wuhan zarażonych jest ponad 1300 osób. Do tej pory odnotowano 41 ofiar śmiertelnych. Zarażenia wirusem odnotowano też już między innymi we Francji, w Australii, Japonii, Malezji, Korei Południowej, Tajlandii, Hongkongu i na Tajwanie. Chińska państwowa telewizja CCTV poinformowała, że Chiny zamierzają ograniczyć ruch turystyczny w związku z epidemią.

 

IAR/lotnisko-chopina.pl/mk/Siekaj

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/wczesn/md//mitro/SiekajCOMMENTS

WORDPRESS: 0