13.6 C
Chicago
środa, 17 kwietnia, 2024

Ślub kościelny odchodzi do lamusa? Mocny spadek w ciągu ostatnich 7 lat

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Uniwersytet Łódzki bada śluby wyznaniowe od roku 2000. W ostatnim raporcie zanotowaliśmy ogromny spadek zainteresowania ślubami kościelnymi, bez względu na to jaką religię reprezentuje para młoda. W ciągu ostatnich 7 lat liczba ślubów kościelnych w Polsce w ogóle spadła o 5,8%, ale to wysoka średnia. W niektórych województwach prawie 10%. Dlaczego Polacy przestali mówić sobie TAK przed ołtarzem?

 

Raport „Małżeństwa wyznaniowe”, opracowali, jak co roku, demografowie z Uniwersytetu Łódzkiego. W ubiegłym roku zanotowanych zostało 193 tysiące małżeństw, z czego tylko 62,3 % stanowiły małżeństwa wyznaniowe. 99 % małżeństw wyznaniowych to małżeństwa w kościele katolickim. W raporcie widać też delikatny udział ślubów w kościele prawosławnym, ewangelicko-augsburskim i zielonoświątkowym.

 

Jednym z powodów spadku zainteresowania małżeństwami wyznaniowych może być duża (i wciąż powiększająca się) ilość rozwodów. Rozwodnicy, którzy chcą po raz drugi zawrzeć związek małżeński robią to szybko i bezproblemowo w urzędzie. Kościoły nakładają na nie zbyt dużo obowiązków i biurokracji a sama anulacja małżeństwa jest dość problematyczna.

 

Z raportu wynika, że śluby kościelne są chętniej udzielane w województwie podkarpackim czy podlaskim, rzadziej zdarza się to w województwie zachodniopomorskim czy lubuskim. Różnica pomiędzy województwami to w niektórych przypadkach to prawie 25 %. Sprawdź jak wypada Twoje województwo na tle innych.

 

Raport „Małżeństwa wyznaniowe” podejmuje nie tylko temat samych ceremonii ale także religijności Polaków w ogól. Twórcy raportu zwracają uwagę na ważną kwestię: „w jakim stopniu małżeństwa wyznaniowe rodzące skutki cywilno-prawne są nadal wskaźnikiem religijności, a w jakim wskazówką odnośnie do wyboru takiej formy zamążpójścia/ożenku, która jest z jednej strony społecznie akceptowana, z drugiej zaś bardziej widowiskowa, bardziej zapadająca w pamięć.” Uniwersytet Łódzki bada śluby wyznaniowe od roku 2000. W ciągu ostatnich 7 lat spadek był większy.

 

W przypadku osób owdowiałych znaczna część decyduje się na ceremonię cywilną jako podstawę legalnego związku – zwraca uwagę Piotr Szukalski, jeden z twórców raportu Uniwersytetu Łódzkiego. Z jego analiz wynika, że na ślub cywilny decyduje się 46 % wdów biorących ślub z wdowcami, 50,1 % w przypadku ślubów wdów i kawalerów, a także 47 % ślubów wdowców z pannami.

 

a. w. aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520