HomeŚwiat

Słowacja: Parlamentarzysta pozbawiony mandatu za mowę nienawiści

Słowacja: Parlamentarzysta pozbawiony mandatu za mowę nienawiści

Słowacki parlament wydalił ze swojego składu prawicowego deputowanego. Przyczyną jest mowa nienawiści, której – zgodnie z orzeczeniem słowackiego Sądu Najwyższego – dopuścił się 25-letni Milan Mazurek. To pierwsza taka sytuacja na terenie Unii Europejskiej.

Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji, zgodnie z którym deputowany stosował mowę nienawiści w publicznych wypowiedziach. Przed trzema laty porównał Romów do zwierząt. Mówił też, że są grupą etniczną, która wykorzystuje dzieci do zarabiania pieniędzy, na przykład poprzez żebranie i drobne przestępstwa.
Szacuje się, że wśród ponad 5. milionów mieszkańców Słowacji żyje około 400 tysięcy Romów. 20 procent z nich żyje w ubóstwie – głównie w slumsach na południu i wschodzie kraju.
Zgodnie ze słowacką konstytucją osoba skazana w postępowaniu karnym automatycznie traci mandat parlamentarny. Dodatkowo usunięty z parlamentu członek antyimigranckiej i antyromskiej partii LSNS Milan Mazurek został ukarany grzywną w wysokości 10 tysięcy euro oraz objęty zakazem kandydowania w wyborach parlamentarnych w marcu 2020 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/AFP/hm/OKCOMMENTS