HomeMałopolskie

Słopnice. Watahy wilków atakują na Limanowszczyźnie. Rozszarpały kilka sztuk bydła

Słopnice. Watahy wilków atakują na Limanowszczyźnie. Rozszarpały kilka sztuk bydła

W tym tygodniu wilki zagryzły kilka sztuk bydła w Słopnicach, w lipcu porwały psa spod domu w miejscowości Gruszowiec. Mieszkańcy są przerażeni, bo dzikie zwierzęta atakują w biały dzień i podchodzą blisko budynków mieszkalnych.

W minionym tygodniu wataha wilków zagryzła dwie jałówki i cielę, jeszcze 23 sierpnia w ten sam sposób zginęło półroczne cielę. W Słopnicach robi się niebezpiecznie, wilki podchodzą coraz bliżej. Sześć wilków zaatakowało bydło we wtorek,1 września ok. 8 rano w miejscowości Słopnice. Na pastwisku oddalonym 100 metrów od domu właściciela znajdowało się kilka sztuk bydła. Wataha rzuciła się na zwierzęta, całe zdarzenie widział właściciel. Razem z bratem i wujkiem pobiegli na pastwisko i próbowali przegonić drapieżniki.

 

Wilk były agresywne, ale po chwili przestraszone uciekły. Jeszcze chwilę po zajściu właściciel słyszał ich wycie, więc nie odeszły daleko. Niestety starcia z wilkami nie przeżyło najmłodsze cielę, miało zaledwie trzy miesiące. Inne nieco starsze odniosło drobne obrażenia, przed atakiem broniła ich dorosła krowa. Na miejsce wezwany został pracownik Nadleśnictwa Limanowa w celu zinwentaryzowania strat. Jak informuje portal Limanowa.in to nie jedyny atak w tym tygodniu. W czwartek, 4 września wilki rozszarpały dwie jałówki, również w Słopnicach.

 

Właściciel wyprowadził swoje krowy na pastwisko, znajdujące się około 300 metrów od zabudowań. Po godz. 8 rolnik ze Słopnic dowiedział się od sąsiada, że nad miejscem, gdzie znajdowały się jego krowy, krąży duże stado ptaków. Na miejscu właściciel zastał tragiczny widok. Wilki rozszarpały i częściowo zjadły dwie jałówki. Młode krowy miały po kilkanaście miesięcy, obie były zacielone. Wilk jest zwierzęciem objętym ścisłą ochroną za wszystkie wyrządzone przez niego szkody płaci Skarb Państwa poprzez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

 

Joanna Mrozek aip

COMMENTS