HomeMazowieckie

Śledztwo ws. przemocy wobec małoletniej pokrzywdzonej z powodu jej przynależności narodowej

Śledztwo ws. przemocy wobec małoletniej pokrzywdzonej z powodu jej przynależności narodowej

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota wszczęła śledztwo w sprawie stosowania przemocy wobec małoletniej pokrzywdzonej z powodu jej przynależności narodowej. Napadnięta na warszawskiej Ochocie dziewczynka była pochodzenia tureckiego.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze, że zobowiązał Komendanta Głównego Policji, aby objął osobistym nadzorem śledztwo w sprawie pobicia 14-latki. “Liczę na jak najszybsze efekty. Zero tolerancji dla bandytów” – napisał Mariusz Błaszczak.
Do sprawy na Twitterze odniósł się również premier. “Nie ma miejsca na rasizm w Polsce. Atak na dziewczynkę z powodu koloru jej skóry jest godny najwyższego potępienia. Zrobimy wszystko, żeby Polska była bezpieczna dla każdego” – napisał Mateusz Morawiecki.
Z relacji córki pokrzywdzonej wynika, że do jego córki podszedł mężczyzna i zaatakował ją, zarówno słownie, jak i fizycznie. Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik prasowy prokuratury okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński, chodzi o zdarzenia z dnia 3 stycznia tego roku, do jakiego doszło na ulicy Słupeckiej w Warszawie. Do 14-latki, kiedy wracała ze szkoły, podszedł około 40-letni mężczyzna i “używając słów wskazujących na jego niechęć do dziewczyny z powodu przynależności narodowej, dopuścił się wobec niej zachowania o znamionach o co najmniej naruszenia nietykalności cielesnej” – powiedział IAR Łukasz Łapczyński.
Dodał, że z uwagi na dobro śledztwa prokuratura nie będzie ujawniać żadnych szczegółów dotyczących przebiegu zdarzenia. “Dopóki pokrzywdzona nie zostanie przesłuchana i nie uzyskamy od niej procesowej relacji, nie informujemy o przebiegu zdarzenia, w tym o przebiegu zachowania sprawcy wobec małoletniej pokrzywdzonej ani odniesionych przez nią obrażeniach. Mogę jedynie powiedzieć, że są to powierzchowne obrażenia naskórka” – zaznaczył Łukasz Łapczyński.
Prokurator skierował do sądu wniosek o przesłuchanie dziewczynki. Zgodnie z przepisami, pokrzywdzone osoby do lat piętnastu przesłuchuje na posiedzeniu sąd. Nie ma jeszcze informacji o terminie posiedzenia, w czasie którego zostanie przesłuchana pokrzywdzona 14-latka.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/mk/dabr

COMMENTS