23.5 C
Chicago
niedziela, 16 czerwca, 2024

Sławomir Nitras odwołany z funkcji szefa delegacji do ZP OBWE

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras nie jest już przewodniczącym polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Nieoficjalnie to kara za zaangażowanie Nitrasa w grudniowy protest w Sejmie.

W czwartek odbyło się posiedzenie delegacji do ZP OBWE, która składa się 16 posłów i senatorów. Pod nieobecność Nitrasa, na wniosek senatora PiS Grzegorza Biereckiego, odwołano go z funkcji przewodniczącego.
– To skandal – ocenił w piątek poseł PO Andrzej Halicki. Jak mówił, liczy, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński nie zaakceptuje „sposobu zmiany przewodniczącego”. Halicki zwrócił uwagę, że dotychczas obowiązywał parytet i funckję przewodniczącego pełnił parlamentarzysta z opozycji. Posła Nitrasa, który pełnił obowiązki przewodniczącego od 14 stycznia 2016 roku, zastąpiła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Barbara Bartuś.

– Spotkanie było rodzajem sądu kapturowego – ocenił z kolei jedyny poseł opozycji biorący udział w czwartkowym posiedzeniu delegacji Grzegorz Furgo z Nowoczesnej.

Sławomir Nitras aktywnie włączył się w grudniowy protest w Sejmie, m.in. relacjonował na żywo w mediach społecznościowych przebieg strajku w sali plenarnej.

Jak czytamy na stronie internetowej Senatu ZP OBWE zostało powołane w 1991 r., a pierwsza, inauguracyjna sesja odbyła się w 1992 r. w Budapeszcie. Obecnie Zgromadzenie liczy 320 członków reprezentujących 56 krajów. Obraduje dwa razy w roku: w Wiedniu oraz w miejscu ustalonym przez Komisję Stałą Zgromadzenia.
Polska delegacja składa się z 8 członków oraz ich 8 zastępców, tj. 2 senatorów i ich 2 zastępców oraz 6 posłów i ich 6 zastępców. Doroczne sesje letnie (najistotniejsze spotkania Zgromadzenia) odbywają się raz do roku w jednej ze stolic państw członkowskich.

Polska delegacja składa się z przedstawicieli:
Bartuś Barbara /PiS/ – przewodnicząca
Bierecki Grzegorz /PiS/ (senator)
Borowska Elżbieta /Kukiz15/
Furgo Grzegorz /N/
Grodzki Tomasz /PO/ (senator)
Łopata Jan /PSL/
Nitras Sławomir /PO/
Schreiber Grzegorz /PiS/

i zastępców przedstawicieli:
Apel Piotr /Kukiz15/
Gosiewska Małgorzata /PiS/
Kluzik-Rostkowska Joanna /PO/
Lipiec Krzysztof /PiS/
Mamątow Robert /PiS/ (senator)
Skurkiewicz Wojciech /PiS/
Szydłowska Bożena /PO/
Włosowicz Jacek /PiS/ (senator)

Jakub Oworuszko AIP, Fot. Piotr Smoliński

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520