HomeŚląskie

Śląska Partia Regionalna wchodzi do Koalicji Obywatelskiej. Dziś porozumienie

Śląska Partia Regionalna wchodzi do Koalicji Obywatelskiej. Dziś porozumienie

Kandydaci Ruchu Autonomii Śląska i Śląskiej Partii Regionalnej wystartują w wyborach do parlamentu z list Koalicji Obywatelskiej. Tym najważniejszym ma być Henryk Mercik, były wicemarszałek województwa, którego KO wystawi do Senatu w okręgu chorzowskim. Dziś, 8 sierpnia, o godz. 12. liderzy śląskiej PO i środowisk regionalnych podpiszą porozumienie w tej sprawie.

Konferencja, na której zostanie ogłoszony ten mariaż rozpocznie się dziś o godz. 12. w Katowicach-Nikiszowcu. Obok Platformy, jego sygnatariuszem ma być Śląskie Porozumienie Wyborcze. Kilka tygodni temu utworzyły je Śląska Partia Regionalna, Ruch Autonomii Śląska, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Woj. Śląskiego oraz Niemiecka Wspólnota Pojednanie i Przyszłość. – PO pokazała, że potrafi dobrze współpracować z ugrupowaniami regionalnymi. Wspólnym mianownikiem, z którym idziemy do wyborów jest samorządność, decentralizacja, dobre projekty samorządowe, które pokazywaliśmy rządząc województwem – mówi Borys Budka, poseł i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. Budka podkreśla, że listy KO (w jej skład wchodzą: PO, Nowoczesna, Zieloni i Inicjatywa Polska) są otwarte na kandydatów organizacji regionalnych. Takowych regionaliści wskażą we wszystkich 4 śląskich okręgach do Sejmu oraz jednym okręgu senackim. W okręgu nr 74 (Chorzów, Ruda Śląska, Piekary Śląskie, Siemianowice, Świętochłowice) o mandat senatora ma walczyć Henryk Mercik, członek władz ŚPR i RAŚ, były wicemarszałek woj. śląskiego.

W dzisiejszej Rozmowie Dnia Dziennika Zachodniego i Radia Piekary sam Mercik tłumaczył, że kwestia jego startu jest jeszcze otwarta. To oficjalna wersja. Nieoficjalnie, jego start z Chorzowa jest praktycznie przesądzony. – Mamy plan, by złączyć siły. Po różnych dyskusjach i przeglądzie propozycji wyszło jedno: Platforma mocno zbliżyła się do tego, co od lat głosimy i co dotyczy wzmocnienia samorządności i decentralizacji kraju – wyjaśniał Mercik. Według naszych informacji na listach KO do Sejmu mogą znaleźć się takie nazwiska związane z regionalną polityką, jak Leszek Jodliński, były dyrektor Muzeum Śląskiego i Muzeum Górnośląskiego (okręg Gliwice-Bytom), Dietmar Brehmer, działacz charytatywny, przewodniczący Niemieckiej Wspólnoty „Pojednanie i Przyszłość” (okręg Katowice) czy Ilona Kanclerz, zeszłoroczna kandydatka ŚPR na prezydenta Katowic (okręg Katowice).

 

       )

COMMENTS