2 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Śląsk: Pawełek Rek, który zapadł w śpiączkę, dostanie Cyber Oko. Sprawdź jak działa ten polski wynalazek

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dramat rodziny Paweła Reka trwa do dnia dzisiejszego. Wskutek nieotrzymania należytej pomocy medycznej, trzynastoletni chłopczyk utracił kontakt ze światem zewnętrznym. Aktualnie chłopiec przebywa w katowickim Centrum Zdrowia Dziecka, na oddziale rehabilitacyjnym. Udało się uzbierać pieniądze na Cyber-Oko, dzięki któremu chłopiec będzie miał kontakt ze światem. Wkrótce odbędzie się koncert, z którego dochód będzie przeznaczony na leczenie dziecka.

 

Rodzina trzynastoletniego chłopca stanęła przed koniecznością zaadaptowania swojego życia oraz mieszkania na potrzeby niepełnosprawnego syna. Wydatki związane z rehabilitacją chłopca w klinice prof. Jana Talara w Bydgoszczy oraz konieczność remontu, znacznie przekraczają możliwości finansowe rodziny.

 

– Mąż w piątek na godzinę 10.00 ma umówioną wizytę u Pana prof. Jana Talara w Bydgoszczy. Dowiemy się wtedy jakie koszty wiążą się z rehabilitacją Pawełka oraz czy owa rehabilitacja się odbędzie. Jesteśmy dobrej myśli ! Dzięki portalowi zrzutka.pl zdołaliśmy uzbierać fundusze na zakup Cyber Oka. Oficjalnie czekamy na jego dostarczenie. W ciągu 2 tygodni powinno już znaleźć się w naszym posiadaniu. Kolejne niestety wydatki wiążą się z przystosowaniem mieszkania na potrzeby naszego syna. Czeka nas kosztowny remont łazienki oraz pokoju Pawełka. Będziemy musieli zakupić specjalistyczną kabinę prysznicową oraz łóżko. Dzięki koncertowi III Muzycznego Panaceum w Boguszowicach mam nadzieję ,że zdołamy choć w połowie pokryć wydatki związane z rehabilitacją oraz remontem – mówi pełna nadziei Pani Lucyna Rek, matka poszkodowanego chłopca.

 

Redakcja Dziennika Zachodniego parę tygodni wcześniej zainteresowała się sprawą koncertu pn. „III Muzyczne Panaceum”. Matka chłopca poinformowała nas wówczas, iż bez fundacji, która mogłaby się zająć zbiórką pieniężną Dom Kultury w Boguszowicach nie jest w stanie zorganizować owego wydarzenia. Porozumieliśmy się z Prezesem Fundacji „Prawdziwy Bohater”, która swoją siedzibę posiada w Raciborzu. Zgodził się pomóc i dostarczyć materiały potrzebne do zbiórki.

 

– Puszki naszej fundacji będą do dyspozycji, podczas trwania III Muzycznego Panaceum. Zorganizujemy wspólnie loterię licytacyjną, podczas której będą sprzedawane fanty z gwiazdki serc i nie tylko – informuje nas Prezes Fundacji „Prawdziwy Bohater”, Łukasz Wiśniewski.

 

Dom Kultury w Boguszowicach od trzech lat organizuje koncerty charytatywne pod nazwą Muzyczne Panaceum. W kontakcie z przedstawicielką obiektu, Aleksandrą Zawadzką dowiedzieliśmy się, iż na charytatywne przedsięwzięcie odpowiedziały trzy zespoły, które wystąpią podczas wydarzenia, m.in. Zespół Remedium, Zespół Ins Blake oraz Chwila Nieuwagi. Mieszkańcy całego Rybnika są serdecznie zaproszeni do udziału w pikniku, który odbędzie się w czasie trwania muzycznych wystąpień. Główną atrakcją wieczoru będzie loteria, której celem będzie licytacja fantów Fundacji „Prawdziwy Bohater” oraz usług i produktów lokalnych przedsiębiorstw.

 

——————–

Przypomnijmy, w lipcu opisywaliśmy dramat, jaki wydarzył się w rodzinie Lucyny i Marcina Rek. Ich syn Paweł wracał z wycieczki szkolnej, źle się poczuł w autobusie. Zaczął wymiotować, bolała go głowa, a w domu stracił przytomność. Zarówno dyspozytor pogotowia ratunkowego, jak i lekarz znajdujący się w karetce mieli zlekceważyć stan chłopca.

Kiedy już karetka przewiozła 13-latka do szpitala w Rybniku, rozpoczęła się walka o jego życie. Przetransportowano go do szpitala w Katowicach, gdzie musiał przejść operację.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadzi dochodzenie w sprawie narażenia 13-letniego Pawła na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia przez m.in. lekarza pogotowia ratunkowego.


Co to jest cyber-oko?

Cyber-oko jest pierwszym na świecie systemem integrującym pomiary medyczne i komputerowe techniki interakcji człowiek-komputer, pozwalającym na zwiększenie trafności diagnoz i prowadzenie systematycznej rehabilitacji pacjentów w śpiączce i nie tylko. Stanowi on doskonałą wizytówkę zaawansowanych technologii, a autorzy uzyskali jeden patent w USA i 3 w Polsce.

 

cyber oko1

 

Jak to działa?

Urządzenie to cztery diody zamieszczone w rogach monitora oraz rejestratora, które odbijając światło w rogówce oka są w stanie ustalić gdzie pacjent się wpatruje. Badany reaguje oczami na wyświetlane obrazy i w ten sposób jest w stanie wskazać odpowiedzi czy przekazać informacje, a lekarze mogą stwierdzić w jakim stopniu pacjent jest świadomy.

System ostatecznie wyposażono w multimedia, które stanowią gotowy do pracy materiał diagnostyczno-terapeutyczny. Dodano także możliwość umieszczania własnych treści, aby można było dostosować je do indywidualnych potrzeb użytkowników.C-Eye dostępny jest w dwóch wariantach: w wersji profesjonalnej, dedykowanej placówkom medycznym i terapeutom, oraz w wersji do użytku domowego. System C-Eye pomaga osobom z dysfunkcjami neurologicznymi, najczęściej po ciężkich uszkodzeniach mózgu, np. urazach czaszkowo-mózgowych, do których doszło na skutek wypadków komunikacyjnych, udarach, niedotlenieniu, czy zatrzymaniu krążenia. Urządzenie umożliwia zobiektywizowaną ocenę stanu świadomości osób w śpiączce, które odzyskały przytomność, ale nie mogą nawiązać kontaktu z otoczeniem.Jednym z elementów systemu C-Eye jest interfejs wzrokowy umożliwiający komunikację z pacjentem sparaliżowanym, pozornie pozbawionym możliwości porozumiewania się. Niestety w przypadku tej grupy pacjentów często dochodzi do błędnych diagnoz – chory zostaje zdiagnozowany jako osoba w stanie wegetatywnym (ma otwarte oczy, ale niczego nie czuje, nic nie rozumie), a tymczasem okazuje się, że w ok. 40 proc. przypadków osoby te mają zachowaną świadomość, co więcej – niejednokrotnie jest ona zachowana w pełni (to tzw. zespół zamknięcia). Urządzenie nie tylko wspiera komunikację z pacjentami, ale przede wszystkim stymuluje ich funkcje poznawcze, poprawia koncentrację i koordynację wzrokową. Efektem pracy z urządzeniem jest zmniejszenie zdezorientowania i bezradności chorego oraz  – w wielu przypadkach – zauważalne usprawnienie funkcjonowania mózgu, dzięki uruchomionym wskutek stymulacji mechanizmom naprawczym i istniejącej plastyczności mózgu.

 

cyber oko 2

 

 

 

 

 

 

AIP

+ Joanna Chacińska

+ media

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520