2.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Skrzypce Antonio Stradivariego dla Polski

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rusza akcja zbierania funduszy na zakup dla Polski skrzypiec Antonio Stradivariego. Ta inicjatywa wpisuje się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Choć w przeszłości te najlepsze na świecie skrzypce były w naszym kraju, teraz nie ma ani jednego egzemplarza. Pod apelem podpisało się ponad 200 artystów, dyrektorów festiwali, krytyków, w tym między innymi Elżbieta i Krzysztof Pendereccy.
Pomysłodawca akcji dyrektor Narodowego Forum Muzyki Andrzej Kosendiak apeluje do prezesów dużych firm i instytucji finansowych, by włączyli się do akcji. Jak mówił, jeszcze się nie zdarzyło, by ktoś sprzedał taniej skrzypce Stradivariego niż kupił.”Ceny takich instrumentów stale rosną, to lepsza inwestycja niż złoto czy platyna”, podkreślał Kosendiak. Zaznaczył, że o ile jeszcze dwadzieścia lat temu Stradivariusy kosztowały setki tysięcy dolarów, w tej chwili są to już miliony.
Zdaniem inicjatorów akcji, dzięki takiemu instrumentowi, polska kultura muzyczna zyska doskonałe narzędzie promocji. Kosendiak przypomniał, że serię takich instrumentów zamówił u Antonio Stradivariego król Polski August II.
Wirtuoz Janusz Wawrowski miał w przeszłości okazję, by na skrzypcach Stradivariego zagrać. Było to jednak poza granicami kraju. „To drewno jest tak niesamowicie żywe, w taki sposób rezonuje, że dźwięk jest przyciągający i bardzo szlachetny”, mówił skrzypek.
Marzeniem Andrzeja Kosendiaka jest, by skrzypce pozyskać do 2018 roku, kiedy będziemy świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości. Żartuje jednak, że do tego czasu trzeba skrzypce kupić i coś na nich zagrać. „Musimy znaleźć instrument, my wiemy co prawda które są na sprzedaż, ale marzy mi się aby w 2018 roku ukazały się pierwsze płyty nagrane przez polskich artystów na tym instrumencie”, mówił dyrektor.
Stradivariusy uważane są za największe osiągnięcia lutnicze. Niektóre egzemplarze mają swoje nazwy. Ceny tych skrzypiec nieustannie rosną – kształtuje je rynek dzieł sztuki. Sięgają kilku milionów dolarów.

(IAR)/Białek, Fot. Ilustracyjne

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520