Skradziono obrazy Andy’ego Warhola

Skradziono obrazy Andy’ego Warhola

Z muzeum w amerykańskim stanie Missouri skradziono siedem dzieł słynnego artysty Andy’ego Warhola. Były one częścią kolekcji prac z serii “Zupa pomidorowa Campbella”.
Skradzione prace Warhola znajdowały się w Muzeum Sztuki w Springfield. Stanowiły one część kolekcji dziesięciu sitodruków, której wartość szacowano na 500 tysięcy dolarów. Kradzież była efektem włamania do muzeum, które było w trakcie udoskonalania systemów bezpieczeństwa. Za pomoc w schwytaniu sprawców i odnalezieniu dzieł FBI oferuje nagrodę w wysokości 25 tysięcy dolarów.
Oryginalna seria “Puszek z zupą Campbell” została stworzona przez Andy’ego Warhola w 1962 roku. Składa się ona z 32 obrazów i jest przechowywana w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Sukces oryginalnej serii sprawił, że Warhol stworzył wiele innych prac z motywem zupy Campbell. Jak dotąd najdroższa z nich “Small Torn Campbell Soup Can” została sprzedana w 2006 roku za ponad 11 milionów dolarów. Warta pół miliona dolarów kolekcja ze Springfield w Missouri nie należała więc do najcenniejszych.

IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/em/nygCOMMENTS

WORDPRESS: 0