HomeKujawsko-Pomorskie

“Skończysz jak Adamowicz”. Fala nienawiści płynie w stronę toruńskiej uczelni i jej rektora za zawieszenie prof. Nalaskowskiego

“Skończysz jak Adamowicz”. Fala nienawiści płynie w stronę toruńskiej uczelni i jej rektora za zawieszenie prof. Nalaskowskiego

Toruńska uczelnia otrzymuje setki nienawistnych komentarzy, a nawet listy z pogróżkami kierowane do rektora. Skąd ten hejt?

„Skończysz jak Adamowicz, gejostwo, wypier…, komuna, buractwo, bezprawie, hańba , skandal” – to tylko niektóre określenia pojawiające się w anonimowych listach przychodzących od kilku dni na Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

 

– Nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z agresją i nienawiścią na taką skalę. Codziennie otrzymujemy setki listów, maili, które są obraźliwe. Odbieramy też telefony z zastrzeżonych numerów. W poniedziałek mieliśmy obawy, ponieważ przyszedł do nas anonim o treści: „Szykujemy się pod rektorat. Do zobaczenia na ulicy” – mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK. Władze toruńskiej uczelni rozważają skierowanie sprawy do prokuratury. Co jeśli UMK zdecyduje się na taki krok? – Wszystko zależy od treści listów. Teoretycznie za groźby karalne grozi do dwóch lat pozbawienia wolności – tłumaczy Andrzej Kukawski, rzecznik toruńskiej prokuratury.

 

Przypomnijmy, że fala nienawiści, która dotknęła UMK jest spowodowana decyzją rektora w sprawie prof. Aleksandra Nalaskowskiego. W ubiegłym tygodniu został on zawieszony na trzy miesiące w wykonywaniu obowiązków nauczyciela akademickiego po tym jak w jednym z prawicowych tygodników nawoływał do obrony przed LGBT, posługując się obraźliwym językiem.

 

Rektor UMK swoją decyzję uzasadnił tym, że nauczyciele akademiccy zatrudnieni na UMK zobowiązali się okazywać szacunek wobec każdego człowieka. – Mieliśmy świadomość, że w tej sytuacji nie ma takich rozwiązań, które zadowoliłyby wszystkich, ale nie spodziewaliśmy się takich reakcji – dodaje dr Ewa Walusiak-Bednarek.

 

aip


COMMENTS