HomeUSACalifornia

Sklepy inwigilują klientów. “Śledzą nas bez naszej wiedzy”

Sklepy inwigilują klientów. “Śledzą nas bez naszej wiedzy”

Klienci, którzy wkrótce wyruszą na świąteczne zakupu, mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że są obserwowani. Coraz więcej sklepów w Stanach Zjednoczonych korzysta z technologii FaceFirst, za pomocą której gromadzi informacje o klientach.

Technologia ta jest wykorzystywana m.in. przez departamenty policji, lotniska i kasyna. Niektóre sklepy używają jej do walki ze złodziejami – złapanej na kradzieży osobie proponuje się pamiątkowe zdjęcie zamiast aresztowania. Kiedy później ktoś taki wejdzie do sklepu, natychmiast zostanie rozpoznany przez kamerę, co umożliwi błyskawiczną reakcję ochronie.

Kamery coraz częściej są też jednak wykorzystywane w innych celach – na przykład do gromadzenia danych na temat nawyków konsumenckich klientów. Alvaro Bedoya, profesor prawa z Uniwersytetu w Georgetown, twierdzi, że to o jeden krok za dużo w inwigilacji społeczeństwa. – Kiedyś wiedzieliśmy, że jak odejdziemy do komputera, nikt już nas nie będzie obserwować. Teraz jednak można już nas śledzić nawet bez naszej wiedzy, a my nic nie możemy z tym zrobić – powiedział.

Ostatnie badania pokazują, że mniej więcej trzy na dziesięć sklepów korzysta z tego typu technologii. Śledztwo reporterów stacji NBC4 w Kalifornii wykazało natomiast, że z FaceFirst eksperymentował tamtejszy Wal-Mart, który jednak zaznacza, że po pewnym czasie zrezygnował z tego rozwiązania. Również kalifornijskie sklepy Nordstorm, Bloomingdale’s i Neiman Marcus twierdzą, że nie korzystają z FaceFirst. Macy’s z kolei nie odpowiada na prośby o komentarz, a przedstawiciele Saks Fifth Avenue mówią krótko: “bez komentarza”.

(hm)

COMMENTS