2.2 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Skierowanie do sanatorium z NFZ. Jak dostać skierowanie do sanatorium?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Pytania o sanatorium. Jak dostać skierowanie do sanatorium? Co robić, aby wyjechać do uzdrowiska? Osoby zainteresowane wyjazdem na kurację sanatoryjną z dofinansowaniem NFZ nurtują różne pytania. Przeczytaj – może znajdziesz wyjaśnienie swoich wątpliwości.

 

Jak długo jest ważne poszpitalne skierowanie na leczenie uzdrowiskowe? Ile mamy czasu na przesłanie go do NFZ od wystawienia? Nie ma wyznaczonych dat ważności skierowania poszpitalnego ani czasu przysłania skierowania do NFZ.

 

Czy wysoki wskaźnik OB dyskwalifikuje mnie do przyznania mi wyjazdu do sanatorium? Choruję na przewlekłą astmę i z tego powodu posiadam podwyższone OB. Lekarz twierdzi, że mój wniosek zostanie odrzucony. A ja chciałabym podreperować swoje zdrowie, gdyż mam kilka innych schorzeń związanych z kręgosłupem.

 

Wszystkie decyzje związane z konsultacją medyczną dotyczącą skierowania na leczenie uzdrowiskowe podejmuje lekarz konsultant zatrudniony w OW NFZ na podstawie dostarczonej dokumentacji medycznej, wywiadu umieszczonego w skierowaniu i wynikach badań pacjenta. Każda konsultacja dotyczy indywidualnie konkretnego przypadku.

 

Proszę o rozstrzygnięcie następującej kwestii: mam tętniaka przegrody międzyprzedsionkowej z przeciekiem nieistotnym hemodynamicznie, EKG jest w porządku. Lekarz POZ nie chce wystawić mi skierowania do sanatorium. Nadmieniam, że ze skierowaniami w poprzednich latach nie było kłopotu. Lekarz balneolog dobierał mi zabiegi na moje podstawowe schorzenie (choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa), uwzględniając dysfunkcję serca. Rzecz tym bardziej zastanawiająca, że do operacyjnego leczenia kręgosłupa nie było przeciwwskazań kardiologa, a do rehabilitacji w sanatorium jest. Czy lekarz POZ może w tym przypadku odmówić wypisania skierowania?

 

Decyzję o wystawieniu skierowania na leczenie uzdrowiskowe podejmuje lekarz prowadzący, znając stan zdrowia pacjenta i biorąc pod uwagę brak przeciwwskazań do tej formy leczenia.

 

Jestem mamą 14-miesięcznego dziecka chorego na neuroblastomę, po leczeniu onkologicznym. Czy mogłabym ubiegać się o skierowanie do sanatorium/uzdrowiska razem z dzieckiem? Czy mogę liczyć na pokój z dzieckiem? Czy będę musiała pokryć część kosztów takiego wyjazdu? Ile trwa taki wyjazd? Czy długo będę oczekiwać na wyjazd – szybki termin jest priorytetem.

 

Leczenie uzdrowiskowe może być realizowane dla pacjentów od 3. roku życia. Wówczas może odbyć się leczenie w zakresie leczenia sanatoryjnego dzieci od 3. do 6. roku życia pod opieką osoby dorosłej. W tym przypadku 14-miesięczne dziecko nie może odbyć leczenia uzdrowiskowego w ramach świadczeń refundowanych przez NFZ.

 

Jak sprawdzam status wniosku do sanatorium, widzę informację „SKIEROWANIE ZWRÓCONE DO LEKARZA KIERUJĄCEGO W CELU WERYFIKACJI/AKTUALIZACJI DANYCH MEDYCZNYCH Z POWODU BRAKU MOŻLIWOŚCI JEGO POTWIERDZENIA W OKRESIE 18 M-CY OD DNIA JEGO WYSTAWIENIA”. Czy to oznacza, że jestem wykreślona z listy i będę od początku w kolejce, czy jestem dalej na liście tylko trzeba potwierdzić dane medyczne?

 

Istotnie, skierowanie po wpływie do Funduszu zostaje zarejestrowane w systemie komputerowym i otrzymuje indywidualny numer rejestru. W oddziale Funduszu skierowanie ocenia lekarz specjalista, który może poprosić lekarza kierującego na leczenie uzdrowiskowe o dodatkowe badania lub konsultacje, np. konsultację kardiologiczną. Skierowanie, które zawiera braki formalne, zwracane jest lekarzowi, który je wystawił w celu uzupełnienia.

 

Jeżeli złożone do oddziału Funduszu skierowanie w okresie 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia nie zostanie zrealizowane, Narodowy Fundusz Zdrowia odsyła skierowanie do lekarza, który je wystawił celem weryfikacji (aktualizacji). Lekarz w ciągu 30 dni dokonuje weryfikacji skierowania i w przypadku pozytywnej weryfikacji odsyła je do Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjenci ze skierowaniami po weryfikacji wyjeżdżają w pierwszym wolnym terminie, o ile ich skierowania zostaną pozytywnie zaopiniowane przez lekarza Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Do skierowania do sanatorium wymagane jest prześwietlenie klatki piersiowej. Czy koszt badania refundowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia, czy wnioskujący płaci sam za to badanie? Zarówno koszt RTG, jak i pozostałych badań koniecznych do wniosku sanatoryjnego pokrywa lekarz, który zleca badania i wypisuje wniosek. Pacjent nie płaci za badania! Żądanie opłaty za badanie jest niezgodne z prawem.

 

Czy w przypadku przyznania skierowania wyjazdu do sanatorium w okresie świąt mogę przesunąć termin wyjazdu oraz jakie będą konsekwencje mojej prośby o przesunięcie tego terminu? Prośba o przesunięcie terminu, jeśli jedynym powodem są święta, będzie potraktowana jako rezygnacja z wyjazdu.

 

Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawia skierowanie na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową, zwane dalej „skierowaniem”, biorąc pod uwagę w przypadku osób dorosłych okres, jaki upłynął od dnia zakończenia przez świadczeniobiorcę ostatniego leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej – nie wcześniej niż przed upływem 12 miesięcy od tej daty oraz zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, nie częściej niż raz na 18 miesięcy (rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe ze zmianami).

 

 

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520