HomeTechnologie

Skarga na Google za niekontrolowane udostępnianie danych wrażliwych swych użytkowników

Skarga na Google za niekontrolowane udostępnianie danych wrażliwych swych użytkowników

Fundacja Panoptykon składa skargę do Urzędu Ochrony Danych Osobowych na Google i IAB (Interactive Advertising Bureau). Organizacja skarży się na masowy wyciek danych osobowych, do którego dochodzi w systemie, służącym do dopasowania reklam do użytkowników strony internetowej. 

Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon wyjaśnia, że firmy biorące udział w aukcjach reklamowych mają dostęp do naszych danych, także do danych wrażliwych, bez naszej wiedzy. Dodaje, że jako użytkownicy ani nie wiemy, jakie nasze dane są udostępniane w ten sposób, ani nie wiemy, kto i po co je wykorzysta. “Ale wiemy na pewno, że powstaje nasz profil, który nie znika po sekundzie, tylko krąży w tym ekosystemie nawet prze osiemnaście lub więcej miesięcy, bo nie ma mechanizmu, który zabezpieczałby usuwanie tych danych lub dawał nam kontrolę nad nimi” – mówi Katarzyna Szymielewicz.
Panoptykon wskazuje, że system reklamy behawioralnej stworzyły dwie firmy – Google i IBA oraz uważa, iż są one w stanie zmienić ten system tak, żeby nie przetwarzał danych osobowych w ogóle, albo żeby dawał ludziom prawo do kontroli danych osobowych, tak jak wymaga tego RODO.
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Edyta Bielak-Jomaa mówi, że decyzja co do skargi będzie podjęta dopiero po zapoznaniu się z nią i podkreśla, że sprawa ma charakter transgraniczny. Prezes UODO mówi, że decyzja wymaga dogłębnego przeanalizowania, wymiany informacji, a nawet podjęcia decyzji w ramach wspólnego postępowania. Edyta Bielak-Jomaa wyjaśnia, że wspólne postępowanie może oznaczać zaangażowanie w pracę Europejskiej Rady Ochron Danych Osobowych.
W tej samej sprawie toczą się podobne postępowania w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Katarzyna Ingram/ap/dwCOMMENTS