7.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Skandynawia najmniej skorumpowanym regionem na świecie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Żadne państwo na świecie nie jest wolne od korupcji w sektorze publicznym – wynika z raportu organizacji Transparency International. Krajami postrzeganymi jako najbardziej skorumpowane w 2014 r. były Somalia i Korea Północna, jako najmniej – Dania. Polska znalazła się na 35. miejscu na liście 175 krajów.

Transparency International, które ma siedzibę w Berlinie, ujawnia i zwalcza praktyki korupcyjne we wszystkich państwach na świecie. Każdy kraj, po otrzymaniu opinii od światowych ekspertów o skali korupcji w jego sektorze publicznym, otrzymuje odpowiednią ilość punktów w skali od 0 (bardzo skorumpowany) do 100 (bardzo czysty). Lista „The Corruption Perceptions Index” przedstawia więc, jak dany kraj jest postrzegany na arenie międzynarodowej przez pryzmat korupcji. Tegoroczny raport (obejmujący 2014 rok) jest alarmujący – żaden kraj nie otrzymał 100 punktów, a 2/3 państw i terytoriów spośród 175 na liście mają poniżej 50 punktów.

W czołówce listy (uszeregowanej od najmniej skorumpowanych krajów) są Dania (92 punkty), Nowa Zelandia (91), Finlandia (89), Szwecja (87) i Norwegia (84), ex aequo ze Szwajcarią. Najmniejszą skalę korupcji mają więc wszystkie kraje skandynawskie. W pierwszej dziesiątce znalazły się także: Singapur, Holandia, Luksemburg i Kanada. Na samym dole zestawienia znalazły się m.in. Afganistan (12 punktów), Sudan (11) oraz Korea Północna i Somalia, które dostały 8 punktów – najmniej w skali światowej. Polska otrzymała 61 punktów i zajęła 35. miejsce (ex aequo z Tajwanem). Skala korupcji w Polsce zmniejszyła się w ciągu trzech lat: w 2012 roku miała 58 punktów, a rok później – 60. Stany Zjednoczone – 17. na liście – otrzymały tylko o 13 punktów więcej.

Jak zaznacza organizacja Transparency International, niska lokata w zestawieniu oznacza, że w państwie szerzy się łapówkarstwo, nie obowiązują kary za praktyki korupcyjne, a instytucje publiczne nie zaspokajają potrzeb obywateli. W walce z korupcją potrzebna jest międzynarodowa współpraca – grupa G20 (19 państw i Unia Europejska, które dyskutują na temat wspólnej polityki finansowej) powinna „potwierdzić swoją pozycję lidera, zapobiec praniu brudnych pieniędzy i zatrzymać maskowanie korupcji przez firmy” – czytamy na stronie organizacji. – Państwa na samym dole muszą, dla dobra obywateli, przyjąć radykalne antykorupcyjne środki. Państwa na szczycie listy powinny upewnić się, że nie eksportują praktyk korupcyjnych do krajów najmniej rozwiniętych – mówił José Ugaz z zarządu Transparency International.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520