HomePOLSKA

Skąd się biorą podwyżki cen za odbiór śmieci?

Skąd się biorą podwyżki cen za odbiór śmieci?

Głównymi przyczynami podwyżek cen za odbiór śmieci są: brak konkurencji i wyższe stawki za przetwarzanie i składowanie odpadów. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Prezes UOKiKu Marek Niechciał podkreśla, że w skali światowej do podwyżek przyczyniło się wstrzymanie importu śmieci przez Chiny. Natomiast w Polsce ważnym powodem jest brak konkurencji. Marek Niechciał powiedział, że sytuacja pogorszyła się po zmianie systemu w 2012 roku. Wcześniej około 40 procent gmin było skazanych na jedną firmę w organizowanych przetargach. Teraz ten wskaźnik wzrósł do 60 procent. Marek Niechciał dodaje, że ceny za odbiór śmieci najbardziej wzrosły na Mazowszu. Najwięcej w Polsce za odbiór śmieci płaca mieszkańcy podwarszawskich Marek.
W raporcie UOKiKu wskazano też, że w żadnej gminie miejskiej opłaty nie osiągnęły maksymalnej stawki, na jaką pozwala ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Najwyższa dozwolona opłata wynosi prawie 34 złote za odpady segregowane i dwukrotność tej kwoty za śmieci, które nie są segregowane.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak/sk

COMMENTS