4.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Skąd data Bożego Narodzenia?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dziś Boże Narodzenie – jedno z dwóch najważniejszych świąt w roku liturgicznym, będące pamiątką narodzin Chrystusa w Betlejem, dzisiejszym palestyńskim mieście, położonym niedaleko Jerozolimy. Boże Narodzenie obchodzą chrześcijanie obrządków zachodnich na całym świecie.

 

O okolicznościach narodzin dowiadujemy się zarówno z Ewangelii jak i innych źródeł historycznych. O ile z dużym prawdopodobieństwem można wskazać, że do narodzin doszło w miejscu, na którym stoi obecnie Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem, o tyle nie ma pewności, kiedy to się stało.

Ksiądz Piotr Żelazko, proboszcz parafii w izraelskiej Beer Szewie, który pracuje i wykłada w Izraelu, podkreśla, w rozmowie z wysłannikiem Polskiego Radia, że 25 grudnia jako data narodzin Chrystusa została wybrana dopiero w IV wieku naszej ery. “Ta data się wzięła ze starożytnego kultu Mitry Niezwyciężonego i to jest właśnie dzień jego narodzin, ale w starożytnych wierzeniach również ta data była ważna, np. w kulcie Ozyrysa. Chrześcijaństwo przejęło istniejące już święto i niejako je ochrzciło” – wyjaśnia.

Ksiądz Piotr Żelazko wyjaśnia, że o samym narodzeniu Chrystusa w Betlejem wiedziało wówczas niewiele osób. Samo miasto było wówczas uznawane raczej za przedmieścia Jerozolimy. Jak dodaje duchowny, prostota narodzin Chrystusa stanowi o sile chrześcijaństwa. “To jest piękno Bożego Narodzenia, że jedno z najważniejszych w historii ludzkości wydarzeń według wierzeń chrześcijańskich, jest takie zwyczajne, małe, na uboczu, w maleńkiej, zabitej dechami mieścinie zwanej Betlejem. To jest sedno, że to, co ważne i piękne nie zawsze musi być na świeczniku, błyszczące i cudowne” – mówi ksiądz Piotr Żelazko.

To właśnie do Betlejem zjeżdżają w tych dniach setki wyznawców chrześcijaństwa obrządków zachodnich. Prawosławni chrześcijanie świętują Boże Narodzenie 7 stycznia. Właśnie wtedy w Betlejem zaplanowane są największe uroczystości. Większość mieszkających w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej chrześcijan to bowiem wyznawcy prawosławia.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/mt
fot.pixabay.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520