HomeKultura

Sinfonia Varsovia Centrum – nowe miejsce na muzycznej mapie Warszawy

Sinfonia Varsovia Centrum – nowe miejsce na muzycznej mapie Warszawy

To będzie nowe miejsce muzyczne Warszawy – na Kamionku powstaje Sinfonia Varsovia Centrum, skupione wokół orkiestry Sinfonia Varsovia. Dziś przedstawiono projekt koncepcyjny nowej sali koncertowej i zagospodarowania architektonicznego terenu.

“To wielkie przedsięwzięcie, bo to duży teren – prawie 3 hektary, 5 zabytkowych budynków i oczywiście ten nowy budynek z salą koncertową – największą w Polsce na 1800 miejsc Będzie to przede wszystkim nowe centrum muzyki, miejsce edukacji muzycznej i miejsce na promowanie muzyki klasycznej” – podkreśla dyrektor orkiestry Janusz Marynowski. Austriacki architekt Thomas Pucher przyznaje, że wyzwań przy tym projekcie było wiele; związanych z istniejącymi już zabudowaniami podlegającymi ochronie konserwatorskiej; stworzeniem przestrzeni otwartej na mieszkańców i sali koncertowej.
“Sala koncertowa jest tak naprawdę instrumentem, ale olbrzymiej skali, bo mówimy tutaj o sali na 1800 widzów i słyszalność muzyki musi być idealna w każdym jej miejscu” – podkreśla Thomas Pucher. Architekt przyznaje, że pracując nad projektem uwzględnił uwagi mieszkańców Warszawy, którym nie podobał się pomysł muru okalającego kompleks budynków.
”Przy okazji nauczyłem się polskiego słowa „ażurowy”. Teraz zamiast betonowej ramy jest bardzo lekka aluminiowo-stalowa konstrukcja – niemalże koronkowa, która stanowi swego rodzaju kurtynę wokół całego terenu” – mówi Thomas Pucher.
Rozpoczęcie budowy planowane jest na przełomie 2018 i 2019 roku. Do 2020 roku wyremontowane zostaną trzy zabytkowe budynki od strony ul. Grochowskiej. Otwarcie sali koncertowej zaplanowane jest na wiosnę 2022 roku. Inwestycja jest finansowana z budżetu miasta stołecznego Warszawy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska

COMMENTS