HomePOLSKAMałopolskie

Siłownia obchodzi koronazakaz. W Krakowie to teraz sklep z testowaniem sprzętu i Kościół Zdrowego Ciała

Siłownia obchodzi koronazakaz. W Krakowie to teraz sklep z testowaniem sprzętu i Kościół Zdrowego Ciała

Kościół Zdrowego Ciała oraz sklep z testowaniem sprzętu do ćwiczeń w taki sposób jedna z krakowskich siłowni obchodzi obostrzenia związane z koronawirusem, polegające m.in. na zamknięciu siłowni. Klub decyzję ogłosił w mediach społecznościowych. 

 

Atlantic Sport to klub działający w ścisłym centrum Krakowa. Oferuje siłownię, korty do squasha i zajęcia fitness. Od soboty powinien być zamknięty, ale nie jest, bo jego właściciele zdecydowali się na odważny krok. Siłownie zamienili na sklep, a zajęcia fitness to teraz związek wyznaniowy.

 

Nieprecyzyjne przepisy dotyczące obostrzeń

 

W czwartek (15.10) podano, że w strefie żółtej i czerwonej (od soboty Kraków znajduje się w strefie czerwonej) zostaje zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni, a wydarzenia sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności. Tymczasem w piątek wieczorem nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji. Jak informuje Ministerstwo Sportu, z basenów będą mogły korzystać:

 

    • osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych

 

    • studenci i uczniowie – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

 

Z siłowni i centrów fitness będą mogły korzystać:

 

    • osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych,

 

    • studenci i uczniowie – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

 

Przepisy jednak nadal nie są precyzyjne. Czy jeśli regularnie chodzę z sąsiadem na siłownię, gdzie rywalizujemy, ile kto podniesie ciężarów, to można to traktować jako współzawodnictwo sportowe? Albo jeśli ktoś regularnie biega w maratonach i na siłowni przygotowuje się do biegów, to również może z nich korzystać? W sobotę przedstawiciele branży fitness protestowali w Warszawie przeciwko działaniom rządu. Nie rozumieją, dlaczego w walce z koronawirusem trzeba akurat zamykać siłownie, a działać nadal mogą inne branże, można odprawiać msze, itp.

 

Podkreślają, że w siłowniach i klubach fitness spełniane są reżimy sanitarne, nie były one ogniskami zakażeń, a uprawianie sportu i ćwiczenia na siłowni wpływają dobrze na zdrowie i poprawiają odporność organizmu.

 

Zamiast siłowni, sklep ze sprzętem

 

Żeby jednak działać zgodnie z prawem, trzeba się było nieco, nomen omen, nagimnastykować. Co zrobił zatem klub Atlantic? “Skoro nie mogą funkcjonować siłownie – w miejsce naszej od dzisiaj otwieramy SKLEP ATLANTIC ze sprzętem do ćwiczeń – nasze PKD (Polska Klasyfikacja Działalności – red.) to również 4764Z, więc możemy i zapraszamy wszystkich, którzy chcą testować odpłatnie nasze maszyny. Skoro nie mogą funkcjonować zajęcia fitness – od dzisiaj ruszają w naszym klubie zgromadzenia religijne członków związku pn. “Kościół Zdrowego Ciała”.

 

Trudno uwierzyć? W tym świecie wszystko jest przecież możliwe. Oświecony Olek i Czcigodna Gosia zapraszają dzisiaj na wyjątkowe wydarzenia religijne. Na squashu natomiast mamy codziennie specjalne zawody sportowe bez udziału publiczności. Wszystko zgodnie z prawem” – czytamy na facebookowym profilu klubu. – Nasz związek wyznaniowy traktujemy jako taki, który nie podejmuje czynności prawnych, a funkcjonuje na zasadzie swobody wyznania, co gwarantuje konstytucja – mówi nam Marta Jamróz, dyrektor ds. marketingu w Atlantic Sports.

 

Jak dodaje, pierwsze spotkanie religijne było bardzo przyjemne i udane. W sumie już ok. 300 osób deklaruje chęć przystąpienia do Kościoła Zdrowego Ciała. W sobotę także kilka osób skorzystało ze sklepu. Przedstawiciele Atlantica wcześniej omawiali swoje działania z innymi przedstawicielami branży, którzy również planują tego typu ruchy, aby móc nadal funkcjonować. Do Atlantica od samego rana w sobotę telefony dzwoniły cały czas. Post na Facebooku, po godzinie 13 w sobotę, miał już ponad 6 tys. reakcji, 2,3 tys. udostępnień i blisko tysiąc komentarzy. W zdecydowanej większości pozytywnych, wyrażających poparcie dla klubu.

 

aip

COMMENTS