-1.2 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Silny wstrząs na Śląsku. Zatrzęsło m.in. w Katowicach, Chorzowie, a także w sąsiednim Sosnowcu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Silny wstrząs na Śląsku i w Zagłębiu. Zatrzęsło m.in. w Katowicach, Chorzowie i Sosnowcu. Mieszkańcy zgłaszają, że mocno zabujało. Wstrząs na Śląsku miał miejsce kilka minut przed godz. 8.

 

Do wstrząsu doszło kilka minut przed godz. 8 rano na Śląsku i w Zagłębiu. Odczuwalny był m.in. w Katowicach, Sosnowcu, Chorzowie. Mieszkańcy alarmują, że od dawna tak mocno nie zakołysało ich domami. – Nagle poczułem, jakby moje krzesło w biurze zaczęło samo jeździć, zabrzęczała też szklanka na biurku – relacjonuje jeden z mieszkańców Sosnowca na Facebooku. Jak poinformował nas dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, na razie nie wpłynęło żadne zgłoszenie z kopalni, ale jeśli wstrząs był odczuwalny, to prawdopodobnie takie będzie niebawem. Wówczas dowiemy się, gdzie zatrzęsło i z jakimi skutkiem.

 

W Polsce wstrząsy indukowane eksploatacją górniczą występują na obszarze eksploatacji węgla w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, w obszarze LGOM gdzie eksploatuje się złoża miedzi oraz w rejonie Bełchatowe gdzie odkrywkowo eksploatowany jest węgiel brunatny. Najsilniejsze wstrząsy związane są z wyrównaniem naprężeń w ziemi związanych z sumowaniem się wpływów od eksploatacji górniczej z naturalnymi naprężeniami związanymi głównie z występowaniem uskoków tektonicznych.

 

W GZW wstrząsy silne są rejestrowane od ponad 50 lat przez Górnośląską Regionalną Sieć sejsmologiczną i katalogowane są w Głównym Instytucie Górnictwa. Najsilniejsze wstrząsy z ostatnich 20 lat w GZW skatalogowane w bazie danych GIG:

 

 

1992 (kopalnia Czeczott) : energia sejsmiczna E= 2×109 J (Joula)

 

1993 (kopalnia Miechowice): energia sejsmiczna E= 2×109 J

 

1993 (kopalnia Halemba ): energia sejsmiczna E= 1×109 J

 

2007 (kopalnia Bobrek ): energia sejsmiczna E= 1×109 J

 

2010 (kopalnia Piast): energia sejsmiczna E= 3×109 J

 

 

W skali Richtera magnituda tych wstrząsów wyniosła od 3.8 do 4.0.  Aktualnie w GZW wstrząsów słabszych od energii sejsmicznej powyżej 1×105 J do energii 9×108 J występuje rocznie około 1000. W latach 60-tych 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku takich wstrząsów występowało 2000-3000 rocznie. Mniejsza liczba wstrząsów to efekt mniejszego wydobycia węgla, bardziej racjonalnej gospodarki złożami, skuteczniejszej profilaktyki górniczej oraz nowoczesnej rejestracji wstrząsów przez kopalniane stacje sejsmologiczne.

 

Prognozy wstrząsów dla przyszłej eksploatacji w istniejących uwarunkowaniach budowy geologicznej i tektonicznej GZW wskazują, że nie należy spodziewać się wystąpienia wstrząsów o energiach wyższych rzędów niż do tej pory, czyli 109 J (magnituda lokalna około 4-4,5). Nie należy w związku z tym oczekiwać, że skutki wstrząsów górniczych będą w przyszłości większe niż obserwowano to do tej pory. Nie ma więc obawy , że w przyszłości możemy oczekiwać katastrof budowlanych takich jak podczas silnych trzęsień ziemi.

 

Aktualnie na Śląsku najwięcej wstrząsów górniczych rejestrowane jest w obszarze wzdłuż uskoku Kłodnickiego rozciągającego się od Katowic w kierunku Zabrza po Knurów, w rejonie niecki bytomskiej (obszar Bytomia), w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów) oraz w obszarze kopalń nadwiślańskich gdzie miał miejsce ostatni zarejestrowany silny wstrząs z dnia 9 lutego 2010 o energii sejsmicznej 3×109 J. Najsilniejszy wstrząs związany z wpływem eksploatacji górniczej miał miejsce w roku 1980 r – Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, magnituda wstrząsu M=4,6.

 

red. AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520