HomeŚwiat

Silne wstrząsy wciąż odczuwalne w Nowej Zelandii

Silne wstrząsy wciąż odczuwalne w Nowej Zelandii

W ciągu ostatniej doby w Nowej Zelandii doszło do dwóch silnych trzęsień ziemi – wstrząsy wtórne są cały czas odczuwalne. Zablokowanych jest wiele dróg, są uszkodzone budynki, w obawie przed tsunami ewakuowano kilka tysięcy osób z terenów położonych najniżej.

Polka mieszkająca w Christchurch Dorota Szymańska powiedziała IAR, że wstrząsy są cały czas odczuwalne. Najbardziej ucierpiały dwa miasteczka położone niedaleko Christchurch, są odcięte od świata, drogi są zatarasowane i w tym regionie nie ma prądu. Zagrożenie nadal jest duże ponieważ wieje silny wiatr i pada intensywny deszcz.
Mieszkańcy Nowej Zelandii ostatniej nocy nie spali, cały czas służby informowały o zagrożeniu tsunami i wstrząsach wtórnych – dodaje Szymańska. Słychać cały czas syreny, ale także budynki specyficznie “dzwonią” – są zbudowane ze stali – wiec przy ruchach sejsmicznych wydawały dźwięk – dodaje Szymańska.
Dziś wiele urzędów i instytucji dziś było zamkniętych – większość ludzi pozostała w domach wyjaśnia Dorota Szymańska. W Wellington zamkniętych jest wiele ulic, nie pracują urzędy, jutro także wiele biur będzie nieczynnych. Dziś zamknięta była polska ambasada, nie wiadomo jak sytuacja będzie wyglądała jutro – w centrum miasta cały czas istnieje zagrożenie dla ludzi – ocenia Dorota Szymańska.
Pierwsze trzęsienie miało siłę 7,8 stopnia w skali Richtera, drugie 6,8 stopni. Władze poinformowały, że w wyniku trzęsienia zginęły dwie osoby. Wydano ostrzeżenia o tsunami, fale które uderzyły w wybrzeże Wyspy Południowej miały wysokość dwóch metrów.
W Nowej Zelandii trzęsienia ziemi nie są rzadkością. Wyspy wchodzące w jej skład leżą na tak zwanym pacyficznym pierścieniu ognia – obszarze podwyższonej aktywności sejsmicznej.

Edyta Poźniak, Fot. Twitter.com

COMMENTS