“Silna wiara” minister edukacji: Anna Zalewska ma nadzieję, iż nauczyciele nie skorzystają ze zwolnień lekarskich jako formy protestu

“Silna wiara” minister edukacji: Anna Zalewska ma nadzieję, iż nauczyciele nie skorzystają ze zwolnień lekarskich jako formy protestu

Płace nauczycieli będą tematem dzisiejszego spotkania przedstawicieli związków zawodowych oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Szefowa tego resortu była gościem radiowej Jedynki.

Jak wyjaśniła Anna Zalewka, podczas dzisiejszego spotkania, przedstawiciele ministerstwa odniosą się do postulatów Związku Nauczycielstwa polskiego oraz Forum Związków Zawodowych. Dodała, że rząd przygotował na podwyżki 6,5 miliarda złotych.

Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że wierzy, iż nauczyciele nie skorzystają ze zwolnień lekarskich jako formy protestu, szczególnie w czasie matur. Mówiła, że w kilkudziesięciu szkołach w grudniu była “inna organizacja pracy”, co – jak relacjonowali dyrektorzy – wynikało z tego, że nauczyciele szli na zwolnienia lekarskie. Jak dodała minister, żadna z ustaw nie przewiduje zwolnień lekarskich, jako formy protestu. Anna Zalewska powiedziała, że ufa nauczycielom i podkreśliła, że nie wyobraża sobie, by nauczyciele nie byli z uczniami przy egzaminie.

Rozporządzenie, które będzie tematem spotkania, ma określić poziom wzrostu wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od nowego roku. Zgodnie z zapowiedziami minister Anny Zalewskiej nauczyciele mają dostać 15 – procentowe podwyżki rozłożone na trzy lata. Od stycznia tego roku, według planu rozporządzenia, podwyżka ma wynieść od 121 do 166 złotych brutto. Pierwszy wzrost wynagrodzeń – od 123 do 166 złotych brutto był w 2018 roku. Trzecia transza zapowiadana jest przez ministerstwo na styczeń 2020 roku.


O godzinie 11.00 rozpocznie się kolejne w tym tygodniu spotkanie minister edukacji narodowej ze związkami zawodowymi w sprawie rozporządzenia płacowego.

Ma ono określić poziom wzrostu wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od nowego roku. Ministerstwo edukacji narodowej zaplanowało od stycznia podwyżki od 121 do 166 złotych brutto. Minister Anna Zalewska przypomniała, że wzrost płac nauczycieli przebiega zgodnie z harmonogramem, który zakłada trzy transze podwyżek do końca 2020 roku. „Chcemy tak realizować podwyżki, żeby do końca przyszłego roku ze wszystkimi dodatkami było to średnio tysiąc złotych” – mówiła Anna Zalewska. Pierwszy wzrost wynagrodzeń nauczycieli – od 123 do 166 złotych brutto był w kwietniu 2018 roku. Trzecia podwyżka zapowiadana jest przez ministerstwo na styczeń 2020 roku.

Związki zawodowe negatywnie oceniły propozycję ministerstwa.„Solidarność” oświatowa chce zmiany systemu wynagradzania nauczycieli. Forum Związków Zawodowych domaga się między innymi zwiększenia o tysiąc złotych tak zwanego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego. Związek Nauczycielstwa Polskiego zaproponował wzrost kwoty bazowej wynagrodzenia o tysiąc złotych od stycznia 2019 roku.

Według wyliczeń MEN podwyżki postulowane przez ZNP kosztowałyby 13 miliardów złotych, przez FZZ – 18 miliardów. Wiceminister edukacji Maciej Kopeć powiedział wczoraj, że resort poważnie traktuje postulaty związków zawodowych i na dzisiejszym spotkaniu przestawi swoje propozycje.

Po zakończeniu dzisiejszych negocjacji ZNP ma podjąć decyzję o ewentualnym rozpoczęciu procedury sporu zbiorowego, która prowadzi do strajku.

 

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Martyna Szymczakowska/Rita/dw

IAR / kt / PR1/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0