HomeKultura

Silent Hero: Nowa inicjatywa, której celem jest upamiętnienie Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej

Silent Hero: Nowa inicjatywa, której celem jest upamiętnienie Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej

Powstaje kolejna inicjatywa, której celem jest upamiętnienie Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. To “Silent Hero” – projekt fundacji From The Depths, która zaprosiła dziennikarzy z różnych redakcji, by nagrali rozmowy z Polakami, którzy ratowali Żydów przed Holokaustem. 

Na specjalnej konferencji prasowej pokazano dziś pierwsze nagrane świadectwa. Będą one dostępne również w Internecie. Jonny Daniels, prezes i założyciel From The Depths powiedział Polskiemu Radiu, że głównym celem inicjatywy “Silent Hero” jest zachowanie pamięci o osobach, które ratowały Żydów i pokazanie postawy wielu Polaków w czasie wojny.
Jak wyjaśnił, adresatem projektu jest cały świat, a filmy ze świadectwami Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata zostaną przetłumaczone na 12 języków obcych. “To bardzo ważne, by to przesłanie rozeszło się na cały świat, by ludzie zrozumieli co prawdziwi Polacy zrobili w czasie Holokaustu. Wiele osób patrzy na Polskę pod kątem historii w negatywny sposób, więc te świadectwa o wiele bardziej niż co innego edukuje na temat prawdy. Gdy ktoś obejrzy tę historię Cichego Bohatera, to już nigdy nie powie o polskich obozach śmierci” – tłumaczył Jonny Daniels.
Irena Senderska-Rzońca, która wraz z bliskimi ukrywała rodzinę Benderów w Borysławiu, podkreśliła, że wpływ na jej postawę miało rodzinne miasto, w którym przed wojną współistnieli Polacy, Ukraińcy i Żydzi. Jak dodaje, świadectwa Polaków ratujących Żydów niosą ze sobą uniwersalne wartości. “To przyjaźń człowieka do człowieka” – mówiła Irena Senderska-Rzońca, dodając, że w Borysławiu, podobnie jak w wielu innych przedwojennych polskich miastach, narodowość czy pochodzenie etniczne drugiego człowieka nie miały znaczenia.
W 2000 roku Irena Senderska-Rzońca została uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Prawie 7 tysięcy Polaków stanowi największą grupę narodową uhonorowaną tym tytułem przyznawanym przez Instytut Jad Waszem za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Darmoros/dydCOMMENTS