Siergiej Skripal wypuszczony ze szpitala w Salisbury

Siergiej Skripal wypuszczony ze szpitala w Salisbury

Siergiej Skripal został wypuszczony ze szpitala. Lekarze z Salisbury uznali, że były podwójny agent czuje się na tyle dobrze, że dalsze leczenia może się odbywać poza oddziałem. Poddany został silnie toksycznej substancji paraliżująco-drgawkowej o nazwie Nowiczok.

Na początku marca Siergiej Skripal i jego córka zostali znalezieni na ławce w Salisbury z objawami silnego zatrucia. Przez wiele tygodni lekarze ostrzegali w nieoficjalnych rozmowach, że trzeba przygotować się na najgorsze.

Na początku kwietnia ze szpitala wypuszczono jednak Julię Skripal. Teraz lekarze dali zielone światło jej ojcu, choć podkreślają, że leczenie nie jest jeszcze zakończone. W wydanym przez szpital oświadczeniu czytamy, że opieka nad Julią i Siergiejem Skripalem była wielkim wyzwaniem, również pod względem psychicznym.

Jeszcze w tym tygodniu trwały policyjne przesłuchania Siergieja Skripala. Według Sky News usłyszał pytania o swoje częste podróże do Londynu, a także o kontakty z przedstawicielami służb w Estonii i Czechach, którym – według mediów – miał przekazywać informacje o sposobach działania rosyjskiego wywiadu.

O bezprecedensowy atak na brytyjskim terytorium Londyn oskarża Rosję. Kreml konsekwentnie zaprzecza. Siergiej Skripal, jako pracownik rosyjskiego wywiadu wojskowego przekazywał sekrety brytyjskim agentom. Został za to skazany na więzienie. Potem – w ramach wymiany szpiegów – trafił na Wyspy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski/Londyn/skCOMMENTS

WORDPRESS: 0