HomeChicago

Komary i meszki już atakują. Jak się skutecznie chronić przed owadami?

Komary i meszki już atakują. Jak się skutecznie chronić przed owadami?

Atak komarów czy meszek może być dokuczliwy szczególnie dla dzieci. Najmłodsi, drapiąc miejsce ukłucia, mogą doigrać się wtórnego zakażenia skóry. Jak się skutecznie chronić?

O tym, jak przykre może być spotkanie z owadami, przekonała się w miniony weekend pani Anna z Arlington Heights. Kobieta wraz z dziećmi wybrała się na wycieczkę rowerową do lasu.

Natrętne meszki

– W pewnej chwili opadła nas chmura owadów mniejszych od komarów. Przyspieszyliśmy i wydawało się, że jest po kłopocie. Jednak kilka minut później zaczęły nas mocno swędzieć nogi i przedramiona, które podczas jazdy były odsłonięte. Na skórze pojawiły się zaczerwienienia. Wycieczka do lasu skończyła się wyjątkowo przykro dla mojej 4-letniej córki. Choć od wycieczki minęły dwa dni, to Hania wciąż ma na łydkach i rękach swędzące, ogromne rumienie, wyraźnie twardsze w miejscu ukłucia – mówi pani Anna. Kobietę i jej dzieci prawdo-podobnie zaatakowały meszki. To niewielkie, kilkumilimetrowe owady, które najłatwiej spotkać w lesie i zakrzewionych miejscach.

– Meszki w trakcie żerowania wydzielają substancję, która ma właściwości znieczulające. Dlatego, gdy dojdzie do ukłucia, możemy tego w ogóle nie poczuć. Świąd pojawia się wówczas, gdy meszka nasyci się i odleci. Swędzący rumień, który pojawia się wkrótce potem na skórze, to częsta reakcja. Zwłaszcza u osób wrażliwych na ukąszenia owadów.

Stosuj repelenty

Zdaniem specjalisty, przed meszkami można się skutecznie chronić stosując repelenty, czyli środki działające na owady odstraszająco. – Z moich obserwacji wynika, że zarówno meszki, jak i komary, nie są obecnie szczególnie liczne. To zasługa pogody, która towarzyszyła nam w ubiegłym roku. Było sucho, a wspomniane owady mnożą się liczniej przy deszczowej aurze, gdy tworzą się kałuże, a przydrożne rowy wypełnia woda. To miejsca idealne do składania jaj – dodaje specjalista.

Nie drap miejsc ukłucia

Co zrobić, gdy mimo ochrony, komary lub meszki nas zaatakują? – Bardzo ważne jest powstrzymanie się od drapania. Jeżeli się nie uda, co jest częste zwłaszcza w przypadku małych dzieci, to w miejscu ukłucia może się wywiązać miejscowy stan zapalny. Skóra staje się wówczas zaogniona, a świąd się nasila i staje dokuczliwy. Niekiedy, po konsultacji z lekarzem, konieczne jest wówczas zastosowanie maści z antybiotykiem. Dolegliwości mijają zwykle po kilku dniach bez śladu. Zawczasu miejsca ukłucia warto także posmarować żelem zawierającym substancję antyhistaminową. Preparaty tego typu są dostępne w aptekach bez recepty.

Meszki Meszkowate (Simuliidae)

Rodzina małych owadów zaliczanych do Nematocera (długoczułkie), popularnie nazywane meszkami. Znanych jest około 1750 gatunków występujących we wszystkich strefach klimatycznych. Dorosłe owady zasiedlają tereny o dużym nasyceniu wilgocią, w pobliżu zbiorników wodnych. Często występują masowo.

TS/Ewa Kurzyńska (aip)

COMMENTS