2.9 C
środa, 24 kwietnia, 2024

Siatkarze reprezentacji Serbii zostali mistrzami Europy

Siatkarze reprezentacji Serbii zostali mistrzami Europy. W rozegranym w Paryżu spotkaniu finałowym turnieju pokonali Słowenię 3:1 (19:25, 25:16, 25:18, 25:20). Najwięcej punktów dla zwycięzców – 22 – zdobył atakujący Aleksandar Atanasijević.

To 3. złoty medal Serbów w historii. Poprzednio triumfowali w mistrzostwach Europy w 2001 i 2011 roku.
Na 3. miejscu udział w imprezie zakończyli Polacy, którzy w sobotę w decydującym meczu wygrali z Francuzami 3:0 (26:24, 25:22, 25:21).

Opis ze strony pzps.pl:

Serbowie w swojej historii sięgali już po mistrzostwo w 2001 i 2011 roku, Słoweńcy mieli w swoim dorobku srebrny medal z 2015 roku.

Pierwszą partię lepiej rozpoczęli Serbowie, którzy wyszli na dwupunktowe prowadzenie. Początkowy przestój Słoweńców nie trwał jednak długo, a podopieczni Alberto Giulianiego zaczęli przejmować inicjatywę w spotkaniu. Doskonała gra w bloku (pięć punktów), a przede wszystkim powstrzymanie serbskich liderów Aleksandra Atanasijevicia i Urosa Kovacevicia dały reprezentantom Słowenii przewagę, którą potrafili wykorzystać, obejmując prowadzenie w meczu.

W drugim secie świetną dyspozycją popisywał się Nemanja Petrić, który pewnie sięgał po kolejne punkty dla swojego zespołu. Dobra gra przyjmującego pozwoliła Serbom zbudować kilkupunktową przewagę (9:5), którą przy tak grających podopiecznych Slobodana Kovaca, Słoweńcom ciężko było odrobić. Serbski zespół aż osiem razy zatrzymał rywali na siatce, a set skończył z imponującą prawie 70-procentową skutecznością w ataku. Tak dobra gra umożliwiła im wyrównanie stanu spotkania.

Udana druga odsłona znacznie rozpędziła serbski zespół, który dominował w ataku. 60-procent skuteczności przy zaledwie 19-procentach zapisanych na koncie Słoweńców zrobiła ogromną różnicę. Serbowie dominowali na parkiecie i pewnie zmierzali w kierunku kolejnej wygranej odsłony.

Ostatniemu setowi towarzyszło sporo emocji. Choć podopieczni Slobodana Kovacevicia cały czas prowadzili i skutecznie wykorzystywali wszystkie słabe punkty rywali, to w końcówce nie brakowało wrażeń. Serbowie zanotowali przestój, a w czasie jego trwania pod siatką doszło do gorących rozmów między Aleksandrem Atanasijeviciem a Klemenem Cebuljem za które sędzia pokazał żółtą kartkę. Buzujące w serbskim zespole emocje kosztowały graczy z Bałkanów kilka punktów, jednak przewaga jaką zbudowali na przestrzeni seta cały czas stwarzała im komfortową sytuację. Obojętny na całą „nerwową otoczkę” pozostał jednak Nemanja Petrić, który zdobył dwa ostatnie punkty w spotkaniu, najpierw blokując rywali a potem posyłając na ich stronę punktową zagrywkę.

Najwięcej „oczek” w spotkaniu zdobyli jednak Aleksandar Atanasijević (22 punkty) i Uros Kovacević (20 punktów). Przyjmujący serbskiej kadry został wybrany MVP czempionatu.