HomePILNE

Siatkarze awansowali na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Tokio. Było trochę nerwowo…

Siatkarze awansowali na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Tokio. Było trochę nerwowo…

Siatkarze reprezentacji Polski awansowali na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Tokio. Polska wygrała seta w meczu ze Słowenią podczas interkontynentalnego turnieju kwalifikacyjnego rozgrywanego w Gdańsku. Podopieczni Vitala Heynena w pierwszym secie ulegli wicemistrzom Europy 21:25, ale w drugiej zwyciężyli 25:23.

Wygrana jednej partii gwarantuje “Biało-czerwonym” zwycięstwo w turnieju i udział w igrzyskach w Tokio.

– Dzisiaj grało się nam bardzo ciężko. Słoweńcy tak naprawdę nie mieli niczego do stracenia. Przez dwa pierwsze sety zagrywka wychodziła im bardzo dobrze. Mieliśmy problemy, żeby dokładnie przyjąć ich serwis. Na szczęście w końcówce drugiej partii zaczęliśmy grać dużo lepiej. Wygrwaliśmy seta i co najważniejsze uzyskaliśmy awans na igrzyska za pierwszym podejściem – powiedział Mateusz Bieniek, środkowy reprezentacji Polski.

Reprezentacja Polski w 2020 roku po raz dziesiąty będzie występować na Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Po raz pierwszy biało-czerwoni zagrali na Igrzyskach Olimpijskich w 1968 roku – zajęli tam ostatecznie 5. miejsce. Cztery lata później Polacy zakończyli udział na fazie grupowej.

Największy sukces reprezentacja Polski odniosła podczas Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku, kiedy to pod wodzą trenera Huberta Jerzego Wagnera sięgnęła po złoty medal. Na kolejnym turnieju biało-czerwoni wywalczyli brązowy krążek.

Kolejne igrzyska nie były już tak udane dla Polaków. Po 16 latach przerwy, czyli w 1996 roku nasza drużyna ponownie zagrała na olimpiadzie. Jednak turniej w Atlacie nasz zespół zakończył na fazie grupowej. Z kolei podczas czterech kolejnych Igrzysk Olimpijskich, czyli w latach 2004, 2008, 2012 i 2016 reprezentacja Polski siatkarzy zakończyła udział na ćwierćfinale.

Wszyscy głęboko wierzą w to, że przyszłoroczne XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie będą bardziej udane dla Polaków i po 44 latach reprezentacja Polski ponownie stanie na podium najważniejszej imprezy dla sportowca!

– Nie ukrywamy, że już teraz mając zapewniony awans na igrzyska, stawiamy sobie kolejny cel – to medal na igrzyskach w Tokio. Mamy nadzieję, że uda się go zrealizować. Wszyscy już czekają na ten upragniony medal. Mamy zespół, który moim zdaniem jest gotowy do walki o najwyższe cele, czyl medal olimpijski. Uważam, że to jest nasz czas. Kiedy, mamy wygrać jak nie teraz. Oby dopisało nam tylko zdrowie, a wszystko powinno się dobrze skończyć – zakończył Bieniek.

Start reprezentacji Polski na Letnich Igrzyskach Olimpijskich
1. 1968 (Meksyk) – 5. miejsce
2. 1972 (Monachium) – faza grupowa
3. 1976 (Montreal) – 1. miejsce
4. 1980 (Moskwa) – 4. miejsce
5. 1996 (Atlanta) – faza grupowa
6. 2004 (Ateny) – ćwierćfinał
7. 2008 (Pekin) – ćwierćfinał
8. 2012 (Londyn) – ćwierćfinał
9. 2016 (Rio de Janerio) – ćwierćfinał
10. 2020 (Tokio) –

**

Prezydent Andrzej Duda pogratulował polskim siatkarzom awansu na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie. Polska wygrała ze Słowenią 3:1 w ostatnim meczu interkontynentalnego turnieju kwalifikacyjnego w Gdańsku.

“Gratulacje i wielkie podziękowania dla naszych Siatkarzy. Dzięki Ich świetnej postawie i grze będziemy mogli emocjonować się meczami siatkówki z udziałem Białoczerwonych na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio za rok. Brawo! Dziękujemy!” – napisał na Twitterze prezydent.

 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Twitter/dwi/dyd

Redakcja Sportowa PR / gn

COMMENTS