-1.2 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Setki tysięcy euro dla instytucji kultury z Krakowa. Otrzymają je teatr i organizator festiwalu filmowego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wśród czternastu projektów zakwalifikowanych do Programu Kultura finansowanego z funduszy norweskich i budżetu państwa dotacje sięgające setek tysięcy euro otrzymają inicjatywy dwóch instytucji z Krakowa. Na liście znalazł się Teatr KTO oraz Fundacja Off Camera.

Cykl spektakli i warsztatów dla osób wykluczonych oraz podróż po miejscach z ograniczoną ofertą kulturalną – proponuje placówka z Krakowa. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło listę projektów, które otrzymają dofinansowanie na działania związane z poprawą dostępu do kultury i sztuki. Pieniądze zostaną przekazane w ramach Programu Kultura 3. edycji funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którego celem jest rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy twórcami i uczestnikami życia kulturalnego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy podmiotami polskimi a instytucjami z Norwegii, Islandii i Lichtensteinu.

 

Z przyznanych środków będą mogły skorzystać m.in. krakowski Teatr KTO oraz Fundacja Off Camera, organizator Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF Camera co roku gromadzącego artystów oraz widzów podczas seansów i spotkań w Kinie Kijów. Łączna kwota dofinansowania projektów w ramach funduszy norweskich wyniosła ponad 3 mln 705 tys. euro, z czego krakowskim instytucjom przyznano łącznie przeszło 621 tys. euro. Na realizację projektu „Sztuka ponad podziałami – art for inclusion” Off Camera otrzyma ponad 306 tys. euro, czyli około 1 mln 346 tys. zł.

 

Natomiast ponad 314 tys. euro, ok. 1 mln 380 tys. zł, otrzyma Teatr KTO, by zrealizować inicjatywę zatytułowaną „Cztery odcienie teatru”. Ma ona za zadanie m.in. poszerzyć i wzmocnić ofertę placówki, która w 2021 roku wprowadzi się do nowej siedziby. – Nowy budynek otwiera nam szerokie możliwości na stworzenie nowoczesnej przestrzeni kultury odpowiadającej współczesnym europejskim tendencjom – mówi dyrektor teatru Jerzy Zoń. – W ramach projektu zostaną przygotowane cztery cykle oscylujące wokół różnych form teatralnych i poruszające cztery tematy związane z kondycją i problemami współczesnego świata – dodaje. Będą to: teatr korzeni, teatr pozawerbalny aktywizujący osoby z niepełnosprawnościami, performance, którego tematem jest ciało i ekologia, oraz teatr otwarty podejmujący kwestie nowych technologii i nowych mediów.

 

Każdy cykl będzie trwał trzy miesiące, w czasie których zostaną zaprezentowane spektakle wpisujące się w dany obszar tematyczny oraz warsztaty artystyczne. Wydarzenia będą skierowane w szczególności do osób wykluczonych, np. mniejszości narodowych, osób z dysfunkcjami oraz do dzieci i młodzieży. – W ramach partnerstwa z norweską instytucją Newschool chcemy stworzyć innowacyjne sylabusy warsztatów opierające się na metodologii edukacji nieformalnej, której głównym założeniem jest nauka poprzez rozrywkę – podkreśla dyrektor. Kolejny etap projektu zakłada także wyjście z przygotowanymi spektaklami i warsztatami poza teatralne mury, w miejsca z ograniczonym dostępem do oferty kulturalnej.

 

Inauguracją projektu będzie multimedialne widowisko plenerowe na otwarcie nowej siedziby. To nie pierwszy projekt KTO, który otrzymał dofinansowanie z funduszy EOG. W 2011 roku premierę miał spektakl „Operacja Opera” w reż. Jerzego Zonia opowiadający o fenomenie Polaków budujących operę w Oslo, którzy cieszyli się sławą wyśmienitych fachowców. Scenariusz widowiska, w którym zagrali polscy i norwescy aktorzy, napisała Nina Witoszek, urodzona w Polsce norweska historyczka kultury, a cały projekt realizowany był przez KTO we współpracy z Norweską Narodową Operą w Oslo.

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520