Sery żółte Gouda i Rycki wycofane ze sprzedaży. Spożycie grozi chorobą, która może skończyć się śmiercią

Sery żółte Gouda i Rycki wycofane ze sprzedaży. Spożycie grozi chorobą, która może skończyć się śmiercią

Główny Inspektorat Sanitarny informuje o wycofaniu ze sprzedaży jednej partii sera żółtego Gouda w plastrach oraz jednej partii sera żółtego Rycki Edam w plastrach wyprodukowanych przez Spółdzielnię Mleczarską Ryki ze względu na wykrycie Listeria monocytogenes. Mogą one powodować listeriozę – chorobę, która może skończyć się śmiercią.

 

Główny inspektorat Sanitarny w piątek, 13 września wydał komunikat o wycofaniu ze sprzedaży jednej partii sera żółtego Gouda w plastrach oraz jednej partii sera żółtego Rycki Edam w plastrach wyprodukowanych przez Spółdzielnię Mleczarską Ryki.

– W jednej partii sera Gouda oraz w jednej partii sera Rycki Edam zbadanych na zlecenie producenta wykryto bakterie Listeria monocytogenes. Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą – ostrzega w wydanym komunikacie sanepid.

Szczegóły dotyczące produktów:

Produkt – Ser żółty Gouda marki Ryki, 135 g, plastry
Numer partii: 180359
Data minimalnej trwałości: 18.10.2019

Produkt – Ser żółty Rycki Edam marki Ryki, 135 g, plastry
Numer partii: 060658
Data minimalnej trwałości: 23.10.2019

Producentem obu produktów jest: Spółdzielnia Mleczarska Ryki, ul. Żytnia 3, 08-500 Ryki, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 06161601 WE.

Jak informuje sanepid, Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdrożyła procedurę wycofania z obrotu powyższych partii serów, zidentyfikowano i poinformowano odbiorców towaru o zablokowaniu i wycofaniu kwestionowanych partii produktu z rynku. Producent poinformował, że część produktów została zutylizowana zgodnie z procedurą sieci handlowych, a pozostały ser jest wycofywany z obrotu. Prowadzone są systemowe działania naprawcze oraz badania produktów i wymazów z powierzchni w kierunku obecności Listeria monocytogenes.

– Konsumenci powinni sprawdzić czy posiadają w domu partie produktów objętych komunikatem. Produkty z tych partii należy wyrzucić lub zwrócić do sklepu, w którym zostały zakupione – zaleca sanepid.

W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu produktów objętych komunikatem, należy skontaktować się z lekarzem.

Objawy listeriozy:

Listerioza rozwija się stosunkowo rzadko, ale śmiertelność u zarażonych dorosłych wynosi 20-30 proc., a noworodków – nawet 80 procent. Ponieważ choroba nie daje charakterystycznych objawów, zwykle ciężko ją zdiagnozować. Najbardziej narażone na zakażenie Listerią są osoby z upośledzoną odpornością, zwłaszcza przewlekle chore m.in. na raka czy AIDS, po przeszczepach czy starsze. Inną grupą, u której listerioza jest groźna dla życia, to kobiety w ciąży i małe dzieci.

Jej objawy to:

  • biegunka,
  • wymioty,
  • gorączka,
  • drgawki
  • bóle mięśni i stawów jak przy grypie,
  • światłowstręt.
  • zaburzenia równowagi,
  • utrata przytomności.

Red. ZEN/PolskaPress/ AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0