9.9 C
Chicago
Friday, December 8, 2023

Sensacyjne premierowe wydanie debiutu Marka Hłaski

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sensacja na rynku wydawniczym. “Wilk” – debiutancka powieść Marka Hłaski, nigdy nie wydana – już we wrześniu ukaże się nakładem wydawnictwa Iskry. To historia ubogiego chłopaka z Marymontu, dorastającego w dwudziestoleciu międzywojennym, który śni o lepszym życiu.
Autor podpisał umowę na druk powieści już pod koniec 1953 roku, teraz debiut Hłaski wreszcie ujrzy światło dzienne – wyjaśnia prezes Iskier Wiesław Uchański.
Jak podkreśla, to wydarzenie godne księgi Guinnessa bo oto książka ukazuje się w wydawnictwie, w którym została złożona przed 62 laty. „To bardzo przyzwoite pisarstwo, prawdziwy Marek Hłasko, a sama rzecz jest warta wydania, także z powodów merytorycznych” – twierdzi prezes Iskier. Hłasko złożył powieść w wydawnictwie, otrzymał dwie recenzje nakazujące pewne poprawki i przez 2 lata pracował nad tekstem.
Ostatecznie nie zdecydował się jednak na wydanie książki – mówi pisarz, prof. Piotr Muldner-Nieckowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Hłasko jego zdaniem zdawał sobie sprawę z tego, że tekst jest za bardzo socrealistyczny, co na fali 1956 roku stawało się w jakiś sposób niewygodne. Prawdopodobnie dlatego zrezygnował z wydania książki tym bardziej, że miał już pomysły na następne.
“Wilk” Hłaski – jak na debiut przystało – ma pewne braki, jednak jego ukazanie się to dla wielbicieli pisarza wydarzenie wyjątkowe – dodaje prof. Piotr Muldner-Nieckowski. Książkę świetnie się czyta. Można ją pochłonąć w jeden wieczór i nabrać przekonania, że Hłasko był wielkim pisarzem. Ważne jest to tym bardziej, że postać pisarza jest wciąż niejednoznaczna w biografiach i w pamięci osób, które go znały.
“Wilk” Marka Hłaski ukaże się we wrześniu tego roku nakładem wydawnictwa Iskry w dwóch wersjach: popularnej i naukowej. Pierwsza opatrzona zostanie obszernymi przypisami, wersja naukowa natomiast zawierać będzie, poza samą powieścią, wstęp historycznoliteracki.