29.1 C
Chicago
środa, 22 maja, 2024

Sensacyjne odkrycie w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dzwon datowany na XVIII-XIX w. ze zbiorów Muzeum w Darłowie okazał się 300 lat starszy! Muzeum mieści się w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie.

Odkrycia dokonał dr hab. Adrian Jusupović, prof. Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, wizytując Muzeum w Darłowie i odczytując inskrypcję na zabytku z cyrylicznymi napisami. Według ekspertyzy profesora dzwon odlany został w 1530/1531 r. dla klasztoru Michała Kłopskiego i na chwilę obecną jest to NAJSTARSZY ZACHOWANY DZWON z Nowogrodu Wielkiego.

Niezwykłemu odkryciu towarzyszy fakt braku jakichkolwiek informacji o tym w jaki sposób trafił do zbiorów Muzeum. Księgi inwentarzowe ówczesnego Heimatmuseum zaginęły pod koniec II wojny światowej. Obecnie prowadzone są dalsze badania, o ich wynikach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Inskrypcja w pełnym tłumaczeniu: „† Roku 7039 (1531 r.) odlany dzwon ten dla klasztoru Dającej Życie Trójcy, Mikołaja Cudotwórcy, Opieki Świętej Bogurodzicy i Kapłana Michała †przy pobożnym wielkim księciu całej Rusi Wasylu Iwanowiczu, przy arcybiskupie Nowogrodu Wielkiego i Pskowa władyce Makarym i przy Ihumenie Hiobie”.

AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520