HomeŚwiat

Sencow potwierdził zamiar przerwania głodówki

Sencow potwierdził zamiar przerwania głodówki

Ołeh Sencow w liście przekazanym przez swego adwokata potwierdził zamiar przerwania głodówki. Ukraiński reżyser, skazany w Rosji z powodów politycznych na 20 lat łagru, prowadził protest głodowy od połowy maja. Zamierza go przerwać jutro, bo jak wyjaśnił, grożono mu karmieniem przymusowym.

Ołeh Sencow w liście opublikowanym przez jego adwokata Dmitrija Dinze wyjaśnia, że odżywianie przymusowe zostało zaplanowane w związku z krytycznym stanem jego zdrowia i zmianami, jakie zaczęły zachodzić w organach wewnętrznych. Jak napisał – jego zdanie się nie liczy, bo uznano, że rzekomo nie może on adekwatnie ocenić swego stanu zdrowia i zagrożeń z tym związanych. Jak wyjaśnił – przymusowe odżywianie zaplanowano w ramach tzw. reanimacyjnych działań na rzecz ocalenia życia pacjenta.
Ołeh Sencow w liście napisał, że po 145 dniach głodówki schudł 20 kilogramów. Jak dodał, nie osiągnął swego celu, ale jest wdzięczny tym, którzy go wspierali. Reżyser został aresztowany przez Rosjan na okupowanym Krymie w sfingowanym procesie i skazany na 20 lat łagru. W połowie maja ogłosił głodówkę domagając się zwolnienia wszystkich ponad 60 Ukraińców, tak jak on, więzionych w Rosji z powodów politycznych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko, Kijów/mcm/sk

COMMENTS