HomePOLSKA

Senator PiS Jan Maria Jackowski ponowi pytania do prezesa NBP na temat zarobków jego bliskich współpracowniczek

Senator PiS Jan Maria Jackowski ponowi pytania do prezesa NBP na temat zarobków jego bliskich współpracowniczek

Senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski zamierza ponowić pytania do prezesa Narodowego Banku Polskiego na temat zarobków jego bliskich współpracowniczek. Chodzi o szefową departamentu komunikacji i promocji Martynę Wojciechowską oraz dyrektor gabinetu prezesa NBP Kamilę Sukiennik. Pod koniec ubiegłego roku polityk PiS-u napisał dwa oświadczenia, czyli senackie interpelacje w tej sprawie.

Jan Maria Jackowski powiedział dziennikarzom, że odpowiedź, którą dostał z NBP “nie jest satysfakcjonująca”. Zarzucił prezesowi banku “niepoważne traktowanie wyborców, w imieniu których pytał o wynagrodzenia”.

O ujawnienie zarobków współpracowniczek prezesa NBP apelowała podczas konferencji prasowej Marta Golbik z Platformy Obywatelskiej. Posłanka mówiła, że gdyby Adam Glapiński zwrócił się do swoich pań dyrektor o ujawnienie ich zarobków, bank “pozbyłby się problemu”.

31 stycznia Sejm uchwalił ustawę dotyczącą jawności zarobków w Narodowym Banku Polskim. Senat wniósł do niej poprawki. Posłowie zajmą się nimi na posiedzeniu 20 lutego. W ustawie ustalono także górny limit wynagrodzeń kadry kierowniczej i dyrektorskiej w NBP. Zapisano, że nie będą mogli zarabiać więcej niż 60 procent wynagrodzenia szefa banku. Zdaniem Europejskiego Banku Centralnego, obniżenie wynagrodzeń w NBP jest niezgodne z zasadą niezależności finansowej, jeśli negatywnie wpłynie na zdolność banku do zatrudniania i zatrzymywania pracowników.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Naukowicz/ap/kj

COMMENTS