HomePOLSKA

Senator Bernacki: Orzeczenie TK w sprawie eugenicznej przesłanki aborcji rodzi skutki prawne i jest ostateczne

Senator Bernacki: Orzeczenie TK w sprawie eugenicznej przesłanki aborcji rodzi skutki prawne i jest ostateczne

Senator Prawa i Sprawiedliwości Włodzimierz Bernacki powiedział, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie eugenicznej przesłanki aborcji rodzi skutki prawne i jest ostateczne. Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że orzeczenie Trybunału kończy pewien etap debaty w tej sprawie i jest odrębne od jakiegokolwiek środowiska politycznego.

Włodzimierz Bernacki powiedział, że orzeczenie Trybunału pojawiło się późno, nie jest związane z bieżącą polityką, ale reguluje materię ważną, złożoną i wywołującą silne emocje.

Polityk zachęcił, by na kwestię orzeczenia TK i samego problemu, który poruszył, spojrzeć szerzej. Wskazał, by wziąć pod uwagę kwestie historyczne, a także konsekwencje na przyszłość. “Ta kwestia aborcji w dużej mierze wiąże się z przyszłością. To nie tylko aborcja – ten wyrok odnosi się także do kwestii eutanazji” – wyjaśnił Włodzimierz Bernacki.

W czwartek sędziowie Trybunału Konstytucyjnego uznali, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR24, wczesn./d Wj/w zr

COMMENTS