HomePOLSKA

Sellin o dekoncentracji mediów: “Dominacja kapitału konkretnego narodu, konkretnego państwa – Niemiec”

Sellin o dekoncentracji mediów: “Dominacja kapitału konkretnego narodu, konkretnego państwa – Niemiec”

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin powiedział, że Polska powinna przyjąć rozwiązania prawne w sprawie dekoncentracji mediów. Jak wskazał w rozmowie z Polskim Radiem 24, takie przepisy zostały przyjęte w innych krajach. Wiceminister wskazał Niemcy, czy Francję.

“Przestrzeń medialna jest tak delikatną sferą, nie tylko obliczoną na zysk, ale też na kształtowanie poglądów, jakość demokracji, że tutaj rozwiązania szczegółowe są w różnych krajach wprowadzone. Nie widzę powodów, dlaczego Polska nie ma z tej możliwości korzystać” – argumentował.

Wiceminister dodał, że Polska ma problem z koncentracją mediów, który powinien zostać rozwiązany. “Zwłaszcza w segmencie prasowym zdominowanym przez kapitał konkretnego narodu, konkretnego państwa – Niemiec. I takiej sytuacji w żadnych dużych, poważnych państwach Unii Europejskiej nie ma” – wyjaśnił.

Jarosław Sellin powiedział, że nie ma wiedzy, kiedy sprawa dekoncentracji mediów zostanie wprowadzona do agendy politycznej. “W naszym obozie politycznym trwa teraz dyskusja nie tylko nad rekonstrukcją rządu, ale też nad całym planem legislacyjnym na nowy sezon polityczny zaczynający się jesienią. Być może ten temat w ramach tego planu też się pojawi” – wyjaśnił.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało repolonizację, a następnie dekoncentrację mediów w ubiegłej kadencji Sejmu. Prace nad projektem ustawy trwały w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR24, wczesn./d Wj/w zr

COMMENTS