Sejmowa komisja zajmie się projektem ustawy ws. świadczenia dla niepełnosprawnych

Sejmowa komisja zajmie się projektem ustawy ws. świadczenia dla niepełnosprawnych

W poniedziałek odbędzie się  pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy zwiększającej świadczenia dla osób niepełnosprawnych. Odbędzie się ono wieczorem na posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. W propozycji zawarto jeden z postulatów protestujących w Sejmie opiekunów i dorosłych niepełnosprawnych.
Rząd po koniec kwietnia przyjął projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej, przygotowany przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Znalazł się w nim przepis podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych do kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli do 1029 złotych 80 groszy.
Tego domagali się między innymi protestujący w Sejmie – przypomina minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska: “To jest spełnienie tego postulatu. Jeśli parlament przychyli się do naszego pomysłu, renta będzie wypłacana od 1 września, ale już z wyrównaniem od 1 czerwca” – podkreśliła.
Obecnie renta socjalna wynosi 865 zł i trzy grosze. Jest ona przyznawana osobom, które w większości nigdy nie osiągają samodzielności życiowej, a w wieku dorosłym mieszkają z rodzicami lub przebywają wiele lat w instytucjonalnych formach opieki.
Protestujący w Sejmie, oprócz zrównania renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych z najniższym świadczeniem z ZUS, domagają się także wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego.
Komisja zacznie dziś swoje prace o godzinie 19.30.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / Michał Fedusio/kano

COMMENTS

WORDPRESS: 0