HomePOLSKAMazowieckie

W Sejmie powstaje koło poselskie Wolni i Solidarni

W Sejmie powstaje koło poselskie Wolni i Solidarni

W Sejmie powstaje koło poselskie Wolni i Solidarni. Jak poinformował jego przewodniczący Kornel Morawiecki, wraz z nim koło współtworzyć będą: Małgorzata Zwiercan i Ireneusz Zyska.

“To koło odwołuje się w swojej nazwie do dewizy Solidarności Walczącej. Chcemy w swoich działaniach pomóc w realizacji tej idei w Polsce, gdyż dotychczas nie była ona dostatecznie zrealizowana. Abyśmy byli wolni i solidarni” -wyjaśniał na konferencji Marszałek Senior.
Trójka posłów tworzących nowe koło wywodzi się z ruchu Kukiz’15. Poseł Ireneusz Zyska poinformował, że z klubu wystąpił dziś rano. “Idee Kukiz’15 są mi wciąż bliskie. Może inaczej oceniamy perspektywę polityki państwa i konstruktywnej współpracy jako opozycji. Sam uważam siebie za państwowca. W tych działaniach, które uważam za konstruktywne, chcę wspierać rząd. W pozostałych kwestiach, chcę rozmawiać” – powiedział IAR Ireneusz Zyska.
Główne cele koła poselskiego Wolni i Solidarni, to: wspieranie polityki gospodarczej i socjalnej rządu, ochrona interesu narodowego i pielęgnowanie solidaryzmu społecznego.
Odejście kolejnych posłów z klubu Kukiz’15 oznacza, że liczy on obecnie 36 posłów.
Rzecznik prasowy Kukiz’15 Jakub Kulesza powiedział IAR, że w klubie poselskim spodziewano się takiej decyzji. Ireneusz Zyska ściśle współpracował z Kornelem Morawieckim i Małgorzatą Zwiercan, którzy opuścili ugrupowanie po głosowaniu “na cztery ręce” w ubiegłym miesiącu. “Nie martwi nas ten fakt. Teraz mamy silniejszy, bardziej zintegrowany klub. Nowemu kołu życzymy oczywiście powodzenia. Zdziwiło nas jednak niemal bezwzględne poparcie dla polityki rządu” – powiedział poseł Kukiz’15.
Na początku kadencji klub Kukiz’15 liczył 41 posłów. Od tego czasu, troje założyło koło poselskie Wolni i Solidarni (Ireneusz Zyska, Kornel Morawiecki, Małgorzata Zwiercan), jeden przeszedł do Nowoczesnej (Paweł Kobyliński) i jeden został posłem niezrzeszonym (Jerzy Sanocki).

TS/(IAR)/Michał Fedusio/dyd

COMMENTS