15 C
Chicago
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Sejm znowelizował ustawy o prokuraturze SN i KRS. Po myśli PiS…

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sejm znowelizował przepisy dotyczące prokuratury, sądów powszechnych, Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Za opowiedziało się 230 posłów, przeciw głosowało 24, wstrzymało się 4 posłów. W głosowaniu nie wzięli udziału posłowie PO, Nowoczesnej i PSL-u, którzy wyjęli swoje karty do głosowania. Klub Kukiz’15 zagłosował przeciwko nowelizacji.
Tuż przed głosowaniem na całością ustawy Borys Budka z Platformy Obywatelskiej mówił, że nie można mówić o reformie wymiaru sprawiedliwości. argumentował, że to właśnie przez nieobsadzanie etatów sędziowskich sprawy w sądach trwają dłużej.
Barbara Dolniak z Nowoczesnej mówiła, że wymiar sprawiedliwości wymaga reformy, poprzez – na przykład – obniżanie kosztów sądowych, czy promowanie mediacji, a nie poprzez zmiany kadrowe.
Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak przekonywał, że ze strony opozycji nie padło nic nowego. Podnoszone przez posłów argumenty nazywał demagogicznymi. „Usłyszeliśmy obronę tych, którzy są podejrzani o poważne przestępstwa, usłyszeliśmy sprzeciw wobec sądownictwa dyscyplinarnego” – mówił. Zapewnił, że rządowi zależy na dobrych zmianach w wymiarze sprawiedliwości.
Łukasz Piebiak odnosił się też do sytuacji, z jaką mamy do czynienia w Sądzie Najwyższym. Zarzucał opozycji, że popiera chaos, kryzys i destrukcję. Wyjaśniał też, dlaczego w ustawie zapisano, że do wskazania kandydatów na prezesa Sądu Najwyższego niezbędne będzie obsadzenie 80 stanowisk sędziowskich, a nie jak do tej pory 110. Wiceminister powiedział, że Małgorzata Gersdorf nie jest prezesem SN, ponieważ jest sędzią w stanie spoczynku. Dodał, że dlatego trzeba jak najszybciej obsadzić ten wakat.
Podczas prac nad ustawą zmieniono jej tytuł. Teraz jest to nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw. Sejm przyjął tez poprawkę zgłoszoną przez posła PiS Marka Asta, zakładającą wykreślenie z nowelizacji ustawy przepisu dopuszczającego – w określonych przypadkach – zmianę dobranego losowo składu sędziowskiego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Naukowicz/af

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520