Sejm znowelizował prawo oświatowe: Odbudowa szkolnictwa zawodowego

Sejm znowelizował prawo oświatowe: Odbudowa szkolnictwa zawodowego

Sejm znowelizował prawo oświatowe. Zmiany dotyczą kształcenia zawodowego. W myśl nowelizacji szkoły branżowe miałyby ściślej współpracować z pracodawcami. MEN chce, żeby warunkiem uruchomienia kształcenia w zawodzie były umowy między szkołą lub uczniem, a pracodawcą z danej branży. Nowością od 1 września 2019 roku mają być obowiązkowe egzaminy zawodowe. Za opowiedziało się 420 posłów, nikt nie był przeciw, wstrzymał się 1 poseł.

Przed głosowaniem nad całością ustawy głos zabrała minister edukacji Anna Zalewska. Dziękowała wszystkim za pracę nad projektem. Mówiła, że na ustawę czekają pracodawcy. “Po raz pierwszy tak realnie wiążemy edukację z rynkiem pracy” – powiedziała minister.

Elżbieta Gapińska z Platformy Obywatelskiej mówiła, że poprzedni rząd koalicji PO-PSL “zaczął odbudowę szkolnictwa zawodowego”. “Ja przypomnę, że od roku 2012 mówiliśmy o szkole zawodowej, jako o szkole pozytywnego wyboru” – mówiła.

Oprócz kwestii związanych ze szkolnictwem zawodowym nowelizacja wprowadza między innymi obowiązek zapewnienia uczniom szkół podstawowych pomieszczenia, w którym można zjeść ciepły posiłek.

Nowelizacją zajmie się Senat.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Naukowicz/ap/zr

COMMENTS

WORDPRESS: 0